Organizátori NHBL tvrdia: Chceme dať priestor mládeži a doviesť hokejbal v Nitre tam, kam patrí


By Ján Ivančík - Posted on 09 december 2009

V Nitre sa formuje nová liga. O jej úspechu alebo neúspechu zatiaľ rozhodnuté nie je. Názory na tento projekt sú rozdielne, tak isto i otázka dôvodov jeho vzniku. Fhbl.sk vám prináša exkluzívne podrobné interview s Martinom Podluckým, hlavným organizátorom projektu Nitrianskej hokejbalovej ligy.

V Nitrianskom regióne je o hokejbal mimoriadny záujem. Svedčí o tom i množstvo regionálnych líg, ktoré sa v okolí tohto krajského mesta hrajú. Mesto pod Zoborom však zastúpenie v extralige nemá, ba dokonca ani ligu, ktorá by spolupracovala so Slovenskou hokejbalovou úniou.

Monopolom na nitrianskom trhu je zatiaľ Farská hokejbalová liga. Tento projekt na klokočinskej fare za posledné roky rapídne napreduje. Vďaka snahe organizačného výboru a celej rady ďalších ľudí sa kvalita súťaže enormne zvýšila. Niektorým však nestačí, ba je pre nich tŕňom v oku. Čím je teda nová NHBL? Iba výplodom zopár nespratníkov, alebo nová éra hokejbalu v Nitre, ktorá s FHBL absolútne nesúvisí? Aby sme priniesli reálny pohľad do tejto tématiky, oslovili sme hlavného organizátora Martina Podluckého.

Pod záštitou koho sa formuje projekt Nitrianskej hokejbalovej ligy?

"Organizátorom NHbL je partia ľudí, ktorí majú radi hokejbal, hrávajú ho a chcú ho posunúť v Nitre ďalej. Ja som tajomníkom OZ a zatiaľ i hlavným organizátorom. Veľmi nám pomáha pán Mlynek z Mestského úradu v Nitre, CVČ Domino a samozrejme pán primátor Dvonč i viceprimátor pán Štefek."

Mnoho ľudí je ohľadom vašej iniciatívy skeptických. Čo je dôvodom vzniku projektu?

"Snaha o založenie NHbL tu bola už dávno, len nebol záujem zo strany mesta a nemali sme podmienky na akúkoľvek činnosť. Politika do športu nepatri, ale bez pomoci mesta by sa to určite nedalo. Nedávno s nami vedenie mesta ani nekomunikovalo.V Nitre sa hokejbal hrá, ale je to liga farská. Tam sa podľa pravidiel SHbÚ nehrá. Všetko stojí a padá na jednom človeku. Treba mať pravidlá pre všetkých rovnaké, to je pointa a princíp športu."

V Nitre skutočne viacero podobných podujatí skončilo neúspechom. Kde chcete hrať zápasy vy?

"Táto liga sa tu už hrala. Odohrávala sa na ihrisku za CVČ Domino. Sú snahy aby sa zápasy hrali opäť tam. Všetko zaleží od financií. Sú projekty na rekonštrukciu a opravu tohoto ihriska, ktoré schátralo do momentálneho stavu. V súčastnosti je nebezpečné vôbec pohybovať sa tam, nie organizovať tam ligu. Prvá časť sa preto bude hrať na vedľajšej ploche zimného štadióna. Samozrejme, až keď sa rozpustí ľad a vysuší sa bočná plocha. "

Aké sú pravidlá o ktorých tvrdíte, že zabezpečia rovnaké podmienky pre všetkých?

"Pravidlá budú totožné s pravidlami SHbÚ, čiže tzv. plávajúca modrá, zakázané uvoľnenia, tresty . Jediné, čo momentálne ešte neviem potvrdiť je, či sa bude hrať s červenou alebo tenisovou loptičkou. Ide o to, aby sa hráči stihli aklimatizovať na ihrisko a podmienky súťaže. Rozhodcovia budú zabezpečení z vlastných radov, ale budú to ľudia, ktorí chcú pískať, ktorí to vedia  a budú nakolení SHbÚ. Budú musieť mať licencie a tiež budú aj postihovaní v prípade nepostačujúcej výkonnosti."

Je zo strany verejnosti a klubov cítiť záujem alebo skôr ľahostajhosť?

"Záujem je značný, ale to neznamená, že ľudia sa hneď pohrnú. Je množstvo takých, ktorí sú skeptickí a myslia si, že je to uplne zbytočná iniciatíva. Dlhé roky hokejbal u nás silno stagnoval. Hokejbalisti stále chceli akúsi adekvátnu možnosť hrať. A hrať na vyššj úrovni. Naši hráči pôsobia na majstrovstvách Slovenska za iné mestá a za iné kluby v extralige. Tímy, ktoré účinkujú vo FHBL sú obzvlášť opatrné. Niektorí majú strach,angažovaním sa v niečom rozdielnom, môžu byť sankcionovaní strhnutim bodov alebo disipciplinárnymi trestmi. Najväčšiu odozvu sme dostali od hráčov a klubov, ktoré si vyskúšali i iné ako farské pôsobenie. Ide najmä o starších a skúsenejších hokejbalistov."

Vytvoriť je ťažké, no udržať to pohromade je ešte ťažšie. V nitrianskych podmienkach to skúšali skutočne mnohí, no vydržala to jedine neustále kritizovaná fara... Aké sú vaše krátkodobé a dlhodobé ciele?

"Krátkodobým cieľom je stabilizovanie tejto súťaže, aby sa dostala do povedomia širokej verejnosti, ktorú zaujíma šport. Vieme, že hrať na vedľajšej ploche dlhodobú súťaž je nereálne. Je to zimný štadión, určený na zimné športy, ciže krasokorčuľovanie a hokej. My potrebujeme ihrisko a plochu po celý rok. Veľmi nás teší konečne prejavený záujem mesta a záujem primátora riešiť túto otázku. Máme prísľub, že otázka ihriska sa v dohľadnej dobe vyrieši."

A z dlhodobejšej perspektívy?

"Dlhodobým cieľom je, aby sa vytvorili aj v Nitre súťaže a ligy ktoré budú produkovať mladých a kvalitných hráčov do výberov U-16 , U 18 a U 20. Naši mladí hráči naposledy hrali za Nové Zámky a získali Majstrovské tituly. To hovorí samo za seba.Náš najväčši a najtajneší sen je, aby sa v Nitre, na našom ihrisku hrala hokejbalová extraliga. Som presvedčený, že máme na to potenciál a nie je to nereálne. Už teraz vyvíjame úsilie napríklad projektom Fans Nitra, aby sme dali príležitosť mladým talentovanýcm hráčom hrať hokejbal. Ide najmä o základné školy, ale i stredoškolákov. Teda najmä o juniorov."

Ako to vyzerá z finančného hľadiska?

"Nejde nám o peniaze. Štartovné by sa malo pohybovať od 50 do 70 Eur. Všetko bude jasné až po schôdzi. Nahlásenie klubov očakávame čo najskôr aby sme uzavreli súpisky."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (11 votes)
Značky

Držím palce! Pustiť sa do toho a organizovať to vyžaduje kopec vlastného času, energie a aj nervov =) Klobúk dole...

širo 

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.