Hľadáme ideálneho kouča pre národný tím


By Michal Runák - Posted on 20 december 2011

 Kto by sa mal podľa vás stať novým reprezentačným trénerom? Práve túto otázku sme položili v našej koncoročnej ankete.

Keďže otázka voľby reprezentačného trénera seniorov je v posledných dňoch zrejme najhorúcejšou témou v slovenskom hokejbale, rozhodli sme sa jej venovať dostatočnú pozornosť. V našej ankete sme oslovili všetkých zástupcov extraligových klubov, tiež bývalých extraligistov, ale aj osoby, ktoré majú k hokejbalu na Slovensku blízko. Z tohto množstva sa k nám do uzávierky dostalo iba torzo odpovedí, ktoré vám všetky ponúkame. Chceme poukázať na to, že priestor na vyjadrenie dostal naozaj každý.

MARTIN  PODLUCKÝ, šéftréner mládeže v Nitre: "Trénerom by mal byť niekto, kto je prirodzená autorita, kto má sksúenosti ako hráč, vodca. Musí byť dobrý psychológ, nesmie viaznuť komunikácia tréner - hráči a SHbÚ. Som za to, aby sa tréner vybral zo strednej vekovej generácie, najlepšie bývalý hráč. Títo hráči majú svetovú kvalitu a oni nepotrebujú trénera, ktorý ich bude dusiť na tréningoch, ale trénera, ktorý ich dokáže vhodne motivovať tak, aby sme Čechov konečne porazili."

MARTIN KOZÁK, tréner HBT Slovan Fans, účastníka 1.SHBL BA-Záhorie:  "SVK nominácie sa doteraz robili podľa toho, kto je s kým kamarát. Určite by nebolo na škodu skúsiť na reprezentačnú stoličku dať nejakého čecha, ktorý by nebol zaujatý. Ale nájsť niekoho, kto by sa v amatérskom športe na Slovensku vyznal, by určite také jednoduché nebolo."

JÁN IVANČÍK, šéfredaktor portálu TOPHBL: "Určite by to mal byť hlavne dobrý stratég, pretože tréningom a fyzickej príprave sa majú hráči venovať na svojich pôsobiskách. Skúsenosti sú rozhodne výhodou, kedže svetová špička sú v podstate tri mužstvá, tak by ich mal čo najlepšie poznať." 

JAROSLAV ŠÁLKA, bývalý reprezentačný asistent, majster sveta zo Zvolena, v súčasnosti tréner LG Bratislava: "Neviem kto určil takéto podmienky pri voľbe reprezentačného trénera,  ale zdá mi to trochu účelové a obmedzujúce. Hlavne to zužuje počet kandidátov na minimum a pripadá mi to, ako keby sme nechceli dať možnosť nikomu novému. Som za to, aby sa zástupcovia mužstiev k tomu vyjadrili. Netvrdím, že kandidáti ktorí zodpovedajú navrhnutým podmienkam nie sú dobrí, ale zdá sa mi, že možnosť kandidovať na tento post by mohli aj ľudia, ktorí nespĺňajú všetky tieto podmienky. Napríklad bod o trénovaní nejakej reprezentácie je dosť obmedzujúci. Neviem si dosť dobre predstaviť, že tréner majstra Slovenska by nemohol kandidovať na tento post, alebo napríklad aj nejaký skúsený bývalý hráč. Veď akú reprezentáciu som trénoval ja, alebo aj doterajší tréner pred tým, než sme sa stali trénermi reprezentácie Slovenska? Podľa takýchto podmienok by sa nemohol stať predsa Tibor Kapánek trénerom Švajčiarskej reprezentácie."

TIBOR KAPÁNEK, dlhoročná opora reprezentácie, momentálne nový kouč Švajčiarska: "Neviem, či sa nájde niekto, kto tomu obetuje aspoň toľko, koľko tomu obetoval Roman Török. Viem, že niektorým leží stále na srdci, no podľa mňa spravil pre úspech reprezentácie veľa. A medaila z posledných MS ( aj keď len bronzová ) úspechom určite je. Či už tam boli takí hráči, alebo tam niektorí neboli, to je vždy vec trénera. Hráčov môže byť v mužstve len 25, s tým sa nedá nič robiť. A aký by mal byť nový tréner? No hlavne oddaný tomuto športu. To nejde len pozrieť si zápas cez víkend a hotovo. To sú informácie o hráčoch, sledovanie trénovanosti, príprava sústredení... Niekedy ani tí najlepší hráči, ak nie sú vhodní do kolektívu neurobia výsledok. Naopak, tí ktorí možno nie sú úplne top, ale obetujú sa pre kolektív sú platnejší. Ide teda aj o to, mať cit pri výbere. Tréner to nebude mať ľahké, a musí byť prípravený na to, že vždy bude mať nielen kamarátov, ale aj ( a to hlavne ) oponentov."

JAROSLAV MELÍŠEK, prezident Slovenskej hokejbalovej únie: "Jednou vetou povedané, musí mať hokejbalové srdce. Ja osobne budem preferovať Jožka Ďurisa, má na to všetky predpoklady. "

PETER JUROŠEK, tréner SR U 20, hráč extraligového klubu Imperial Vitamins Martin: "Čo sa týka podmienok, plne súhlasím s Jarom Šálkom. Podmienky sú momentálne "ušité" tak, že s vami vybratých kandidátov spĺňa tieto kritériá iba jeden, a to bol bývalý tréner SVK - Roman Török. Nakoľko všetci ostatní trénujú kluby /Šálka, Ďuris/ resp. sú aktívnymi hráčmi. Tým pádom by museli prestať hrať, resp. trénovať v klube. Príde mi to ako značne obmedzujúca podmienka, hlavne pre trénerov klubov, nakoľko klub by si potom musel hľadať nového trénera a pri repre cykle ako je nastavený teraz, čiže dvojročnom, keď v roku, kedy sa nehrajú MS sa maximálne odohrajú dva prípravné zápasy proti ČR aj dosť zbytočné. Veď kde najlepšie tréner reprezentácie uvidí potencionálnych kandidátov na reprezentantov, ako na lavičke extraligového klubu, keď ich vidí priamo na ploche v hernom nasadení? Ja osobne ambície stať sa trénerom momentálne nemám, no príde mi to dosť obmedzujúce aj voči bývalým reprezentantom, ktorí by určite mali mužstvu čo dať /napr. Kašša, Giba, Tóth/, ktorý však momentálne stále hrávajú a tým pádom by nemohli byť ani asistenti. Museli by sa vzdať hráčskej činnosti - teda aspoň podľa podmienok. Príde mi zvláštne, aby jedna z podmienok bola znalosť rozpočtu, nakoľko o toto by sa mal pri reprezentácií starať asi niekto iný, nie tréner. Môj osobný favorit na tento post je Jožko Ďuris, má moju plnú podporu."

MIROSLAV BEHÚL, hráč extraligového klubu Reebok Ružinov: "Podľa mňa by mal byť reprezentačný tréner nový, pretože hokejbal potrebuje novú krv, impulz, ktorý by posúval tento šport ďalej. Čo sa týka vlastností, tak určite by mal mať nadhľad, vedieť sa odosobniť a byť otvorený."

RÓBERT KAŠŠA, dlhoročná opora reprezentácie, držiteľ všetkých medailí z MS, hráč klubu Nitrianski Rytieri Nitra: "V prvom rade by bolo dobré, aby to bol hokejbalový špecialista. Človek, čo rozumie hokejbalovým špecifikám, má trénerské alebo hráčske skúsenosti z medzinárodnej scény, dobrý prehľad o hráčoch, ktorí sú potencionálnymi členmi národného tímu a tiež osobnosť, ktorú akceptujú funkcionári aj hráči. Verím, že kompetentní rozhodnú v prospech slovenského hokejbalu. Čo sa mňa týka, ak vedenie slovenského hokejbalu prejaví záujem o moje služby, rád zostanem pri reprezentácii, napr. ako asistent trénera."

JOZEF MINÁRIK, člen reprezentácie SR, hráč LG TPS Bratislava: "Nový tréner by mohol priniesť novú taktiku, zostavu, skúsenosti a všetko čo s tým súvisí. Ja však trénera Töröka plne uznávam a nemal som s ním nikdy problém."

MILAN GLEVAŇÁK, hráč MŠK Kežmarok: "Jurčák, Ďuris, Majerčík - toto sú mená ktoré spĺňajú moju predstavu. V prvom rade musí mať nový tréner blízko k hokejbalu a mať k nemu vzťah. Nemal by robiť rozdiely medzi mladými a starými, východom či západom. Šancu by mali dostať viacerí, nielen stéle opakovať tie isté mená. V prvom rade musí mať autoritu." 

JAKUB CVIK, člen širišieho výberu reprezentácie, hráč klubu Reebok Ružinov: "Asi je zbytočné hovoriť o menách, pretože tam nie je nejaká široká variabilita výberu. Nový tréner by mal určite priniesť do reprezentácie adekvátnu disciplínu, jednoduchosť v hre a hlavne systém. Jediný adept z bývalých reprezentačných trénerov by bol pre mna určite Peter Babák, všetci ostatní sú veľkým krokom späť."

LUKÁŠ LAJČIAK, bronzový medailista z Plzne a Bratislavy, hráč klubu Žirafa Žilina: "Čo sa týka mňa osobne, je mi jedno kto bude reprezentačný tréner. Ak mi dá šancu, budem hrať na 100%. Pre mňa nie je dolezité, kto stojí na striedačke. Ja hrám vždy so srdcom a plným nasadením, pretože vždy to hrám hlavne pre seba a pre Slovensko a nie pre trénera. Osobne som nemal s predchádzajúcim trénerom žiadny problém a takisto nebudem mať ani s novým, nech to je hocikto."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4 (8 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
5 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.