TOP momenty roku 2013

By Michal Runák - Posted on 30 december 2013

Prinášame vám päť udalostí, ktoré v tomto roku najviac otriasli hokejbalovým Slovenskom.

Zlatý hetrik Nitry, prekvapenie v podobe bronzu

Tretí extraligový titul v rade si vybojovali Nitrianski rytieri Nitra. Majster prechádzal suverénne základnou časťou a v play off postupne vyradil Vrútky a v semifinále aj druhého zástupcu Turca, hokejbalistov Martina. Vo finále ho čakali hokejbalisti LG Bratislava, ktorí si na ceste do finále poradili s Jokeritom a Skalicou. Finále bolo ozajstným vyvrcholením ligy, po domácich víťazstvách a vedení 2:0 na zápasy, sa séria presťahovala do hlavného mesta. Bratislavčania v sobotu sériu predĺžili, no v nedeľu sa už definitívne radovali hráči spod Zobora. Nitrania tak mohli oslavovať tretí titul v rade. Bronz putoval prekvapivo do Skalice, ktorá sa v lige objavila po ročnej prestávke. Tituly majstrov Slovenska sa rozdávali aj v nižších kategóriách, V kategórii U19 si titul vybojovali hokejbalisti Medokýšu Martin, v kategórii U16 triumfovali hráči ŠK 98 Pruské, v extralige U14 sa stali majstrami hráči Komety Vrútky a v kategórii U12 si titul vybojovali taktiež Martinčania. Na konci leta prebehla aj baráž, v ktorej si účasť v extralige vybojoval Svidník, ligu minimálne na rok opúšťa Žilina.

Skvelý úspech v kolíske hokejbalu

Hokejbalisti Slovenska čakali na zlato z majstrovstiev sveta dlhých štrnásť rokov. Zato však prišlo celkom nečakane, v kolíske tohto športu. Dlhý let do Kanady však nakoniec stál za to. V St. John´s, mestečku pri oceáne, oslavovala titul rovnako malá krajina. Svojim hokejbalovým umením a športovým kumštom však patríme k absolútnej svetovej špičke a opäť sme raz o tom presvedčili celý svet. Na šampionáte sme zaznamenali jedinú prehru, keď sme v skupine nestačili na favorita celých MS Kanadu. V play off sme si potom najskôr vo štvrťfinále poradili s USA 6:1, v semifinále s Portugalskom 4:3 a vo finále nás čakal premožiteľ domácich javorových listov a obhajca titulu Česi. V dramatickom zápase sme zvíťazili tesne 2:1 a mohli sa tak radovať z druhého zlata na MS. Nová trénerská dvojica Ďuris - Nauš si lepšiu premiéru ani nemohla želať. Náš úspech v Kanade podčiarkli aj ženy, ktoré síce zlato z Bratislavy neobhájili, no strieborné medaily sú rovnako obrovským úspechom.

Svetový pohár v Pardubiciach s trojnásobnou Slovenskou účasťou

Vrcholom klubovej sezóny bol svetový pohár v Pardubiciach, na ktorom sa zúčastnili kluby zo Slovenska, Česka, Švajčiarska, Veľkej Británie a Kanady. Našim zástupcom Nitre, LG Bratislava a Skalici sa však na vrchol nepodarilo vystúpiť. Práve v zápase o tretie miesto si zmerali sily náš majster a bronzový medailista zo Skalice. Nitrania si po víťazstve 3:1 vybojovali bronzové medaily. Bratislavčania obsadili konečné siedme miesto. Celkovým víťazstvom sa stali hokejbalisti HBT Vlašim, ktorí vo finále porazili obhajcov titulu aj s našim Kapánkom na lavičke, švajčiarsky Oberwil.

Superpohár v Nitre korisťou domácich

Tradícia zápasu českého a slovenského majstra o Česko – Slovenský superpohár mala pokračovanie tentokrát v Nitre. Tak ako vlani, aj tento rok sa stretli majstri oboch krajín, ktorých zastupovali Nitra a Vlašim. Náš majster oplatil Vlašimi prehru z minulého roku a po výhre 6:2 zaslúžene triumfoval. Predzápas obstarali výbery starých pánov Slovenska a Česka, v ktorom sa tešili naši západní susedia.

Septembrová rada SHbÚ, vymenovanie nových trénerov

Začiatkom septembra sa v Nitre uskutočnila rada ShbÚ za prítomnosti všetkých jej členov. Prejednávalo sedemnásť bodov schôdze, okrem iného aj postoj a podpora ISBHF, či siene slávy slovenského hokejbalu. Zároveň sa volili noví členovia jednotlivých komisíí. Do disciplinárnej bol zvolený Stanislav Kovalčík a do rozhodcovskej Miroslav Linek. Navrhnutí boli aj tréneri pre mládežnícke reprezentácie, ktorých neskôr schválil váýkonný výbor na svojom zasadnutí. Trénerom U20 sa stal Dušan Danko, trénerom U18 Zdenek Jurčák a výbery U16 a U14 dostali na starosti Ľubomír Liška a Milan Ladiver.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 3.5 (8 votes)