Jurošek: Svoj cieľ som nesplnil, preto končím


By Michal Runák - Posted on 25 jún 2012

Tréner SR U20 Peter Jurošek je však sklamaný nielen z výsledku.

Ako hodnotíte celkovo majstrovstvá? Z pohľadu herného i výsledkového?

"Po organizačnej stránke boli najstrovstvá sveta pripravené skutočne skvele a organizátorom touto cestou ešte raz ďakujem za výborne pripravený šampionát. Obrovské výhrady však mám k samotnému formátu turnaja, ktorý pripravila ISBHF, veď po tom, ako nás "pochovali" vo Villachu, kde sme mali hrať finále a nakoniec po vymyslených nájazdoch proti ČR sme nakoniec hrali iba o tretie miesto sa "systém" tento rok pohral s našim mužstvom opäť. Pri hokejbale som 20 rokov, ale ešte nikdy som nevidel situáciu ako tu, že obaja brankári chceli opustiť naraz svoje bránky a mužstvá chceli ísť do power play. Potom sa ťažko vysvetluje hráčom, ktorí odohrali fantastický turnaj, že od finále ich delilo desať sekúnd. Keby sa to hralo normálne, Američania by ten zápas v pohode vyhrali a s Kanadou by sme sa stretli my. Nechápem, prečo sa MS nehrajú na bodový systém 3,2,1 - vtedy by sme sa takýmto situáciám vyhli a všetci by boli spokojní. A ešte sa vrátim k rozhodcom, boli tam možno traja-štyria, ktorí spĺňali najnáročnejšie kritériá, tí ostatní si tam prišli iba zarobiť..."

Tím na MS neprehral, ak nepočítam súboj o tretie miesto, no na finále to aj tak nestačilo. Ako sa tréner vysporiadava s týmto faktom? Bolí to veľmi?

"Samozrejme, že bolí. Ako som spomínal v predchádzajúcej odpovedi, tento systém bol skutočným nezmyslom. Už samotný fakt, že vyhráme zápas o 21 gólov, no do tabuľky sa zapíše iba skóre 10:0 je dosť zvláštny, takisto pri rovnosti bodov i golov by si aj tak domáci vyberali hracie časy - a to nakoniec aj rozhodlo, Česi vedeli, ako musia zahrať...Mužstvo sme vybrali myslím veľmi dobre, chalani odohrali už v skupine výborný zápas proti domácim, tam nás iba dve individuálne chyby pripravili o víťazstvo, s USA sme začali skvele, viedli sme 2:0, no potom prišli zbytočné vylúčenia a ďalšia remíza. Zápas s Kanadou bol myslím najlepším na MS, čo mi potvrdili aj Kanadskí tréneri, bola to oslava hokejbalu a najmä brankári boli skvelí. Jediný zápas, ktorý nám skutočne nevyšiel bol zápas proti USA, no hoci sme sa snažili chalanov na zápas o bronz namotivovať, ich sklamanie z nepostúpenia do finále bolo väčšie a v duely nám nevyšlo skutočne nič."

Tréneri nemajú radi, ak treba niekoho konkrétne vyzdvihnúť, napriek tomu, ktorým hráčom vyšli MS najlepšie? 

"Nerád niekoho z kolektívu vyberám, no ak mám niekoho pochváliť, tak určite výborný turnaj odchytal Nam Van Nguyen, ktorý hlavne proti Kanade predviedol životný výkon a pochváliť by som chcel i Mateja Dírera, ktorý bol skutočne skvelý kapitán i motivátor. Výborne hrala i lajna Cebo-Lipovský-Kohútiar, väčšina z ich gólov bola skutočne lahôdkou pre oko diváka."

Ktorý zápas bol z vášho hľadiska najťažší? Je titul v správnych rukách?

"Najťažší zápas pre mňa bol paradoxne zápas USA-CZE, ako som spomínal, nemali sme postup do finále už bohužiaľ vo svojich rukách a tak sme držali palce "amíkom". Tí vyhrávali 4:3, no pri českej power play chcel vybehnúť z bránky aj Americký brankár, jeho spoluhráč však spravil obrovskú chybu na červenej a domáci sa ocitli 10 sekúnd pred koncom štyria sami pred brankárom a túto situáciu premenili na gól, ktorý ich posunul do finále, po ďalšej remíze. A čo sa týka titulu, áno, Kanada si to za celý šampionát asi zaslúžila, aj keď si myslím, že vo finále s nami by to mala ťažšie (úsmev)."

Bolo treba riešiť aj nejakú nepríjemnosť vo vnútri tímu?

"Chalani boli skutočne skvelá partia, nevyskytli sa žiadne problémy počas celého turnaja, takže s touto stránkou som bol maximálne spokojný. Ešte raz by som ich chcel aj touto cestou pochváliť, až na ten jeden zápas hrali skutočne výborne. Tak, ako sme skončili štvrtí, mohli sme to aj vyhrať. Kategória U20 je najvyrovnanejšia zo všetkých, sú tam štyri skutočne špičkové mužstvá a to sa potvrdilo aj tým, že až na jeden zápas skončili všetky v semifinálovej skupine remízami."

Máte osobne zo šampionátu dobrý pocit, čo sa týka herného systému, taktiky, skladby hráčov? Urobili by ste dnes niečo inak?

"Hmm, dobrý pocit mám z hry mužstva i z chalanov, ktorí vytvorili skutočne dobrý team. Mrzia ma niektoré zbytočné vylúčenia, ktoré nás pripravili o lepšie výsledky i o postup do finále. A nemenil by som asi nič, za svojimi rozhodnutiami si stojím spoločne s trénerom Ďurisom. Čo nám chýbalo bol Igor Halás, ktorý rozhodol MS v Moste, jeho strata bola skutočne citeľná."

Napriek tomu, že chalani okrem súboja o tretie miesto na turnaji neprehrali, prišli domov bez medaile. A to sa stalo po prvýkrát v histórii. Tak ako muži, tak i juniori si zatiaľ vo všetkých kategóriách priniesli z MS medailu. Vnímate túto skutočnosť ako neúspech?

"Áno, vnímam to ako neúspech, sám som avizoval pre MS, že mojím cieľom je získať na MS zlato. Svojú úlohu som vďaka viacerým faktorom aj zo strany únie nesplnil a preto abdikujem na svoju funkciu reprezentačného trénera."

V týchto slovách je cítiť veľa otáznikov,máte pocit, že niektoré veci nefungovali ako mali?

"Ťažko sa niečo robí bez peňazí, hráči si všetko okrem prenájmu ihrísk počas zrazov hradili sami, čo ich stálo nemálo financií. Takisto my tréneri sme si všetko počas zrazov hradili sami a toto platí pre všetky kategórie, nielen pre tú našu. Stálo nás to veľa osobného času, úsilia na tréningoch atď a mal som pocit, že sme všetci neťahali vždy za jeden povraz. A zarazila ma najmä jedna udalosť, na ktorú nás upozornili českí organizátori po skončení zápasu o bronz, no k tej sa momentálne nechcem vyjadrovať, to by si mala vyriešiť únia vo svojej kuchyni."

Čo sa týka rozhodcov, zarazila nás jedna vec. Najmä Švajčiarsky rozhodca nás dosť vylučoval za nafilmované pády, pritom najmä zápase proti Kanade sa po faule na Božika, ktorý sa okamžite postavil hoci sa jednalo o kosček, ktorý by neustál hádam ani parný valec, čudoval snáď každý, kto bol v hale. Nie je na škodu veci, že každý z rozhodcov si prinesie zaužívané pravidlá zo svojej krajiny a potom tie dvojice vyznievajú veľmi hekticky?

"K rozhodcom sa nikdy nevyjadrujem, no na týchto MS pôsobili niektorí skutočne komicky a vrcholom bol tento Švajčiar. Napr. v závere druhej tretiny vylúčil nášho hráča za to, že ustál sekeru od Kanaďana, ktorému po nej vypadla hokejka a keďže ju rozhodca zbadal na zemi, vylúčil za sekanie nášho hráča. O góloch, ktoré dali Kanaďania proti nám na 1:1 a proti USA na 1:2, ktoré boli z jasných icingov sa ani vyjadrovať nejdem...Čo sa týka pravidiel, hralo sa asi podľa Kanadských, nepr. buly sa pri vylúčení nehádzali v obranných pásmach, ale tak, ako v minulosti. A zovretia loptičky sa takisto posudzovali zakaždým inak."

Majú títo chlapci perspektívu aj v mužskej reprezentácii?

"Určite veľa z týchto mien uvidíme v blízkej budúcnosti minimálne v širšom výbere mužskej repre. Ak sa ma na to tréner Ďuris opýta, určite mu minimálne štyroch či piatich na vyskúšanie odporučím, mená si však nechám pre seba."

Má vaša abdikácia definitívu? Chlapci z U20 si vás ako dvojicu veľmi pochvaľovali, tandem Ďuris - Jurošek teda pri mužskej reprezentácii neuvidíme?

"Bude na Jožkovi, akého si vyberie asistenta, ja však zatiaľ ambíciu na mužskú repre a jej trénovanie nemám, chcem si ešte chvíľu zachytať v extralige. Čo viem, asistentom by mal byť Aurel Nauš, takže tejto dvojici bude držať palce, nech získajú v St. John´s medailu, aj keď to budú mať veľmi ťažké vzhľadom na finančnú situáciu i to, že v Kanade uvidíme to najlepšie zo severoamerických výberov a silní budú i Portugalci."

Čo ste povedali chalanom po skončení Majstrovstiev sveta?

"Poďakoval som sa im za výkony, poprial som im všetkým hodne úspechov v ďalšej kariére i v osobnom živote a vyslovil som prianie, aby pri hokejbale ostali."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (9 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
6 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.