Hlad po úspechu je na oboch stranách veľký. Uspeje dravá Kometa alebo ostrieľaní Bratislavčania?


By Ján Ivančík - Posted on 10 máj 2018

Čaká nás veľkolepé finále, aké tu ešte nebolo. Vrútky alebo LG Bratislava?

Termíny finálovej série: 12. a 13. máj 2018 (Vrútky), 19. máj, prípadne 20. máj 2018 (Bratislava), 26. máj 2018 (Vrútky)

Po celoročných bojoch prichádza veľká odmena pre dvoch odhodlaných finalistov, ale aj pre ich fanúšikov. Kometa Vrútky z pozície tabuľkovo vyššie postaveného tímu si zmeria sily so skúsenejším LG Bratislava. Pre mužstvo z hlavného mesta to bude „iba“ ďalšie finále v rade skúseností. Kometa má takýchto zážitkov o poznanie menej. Bude sa radovať mladícka dravosť a odhodlanie alebo kombinácia skúseností s húževnatosťou? Zaujímavosťou je, že po roku môže opäť na majstrovský trón zasadnúť mužstvo, ktoré postupovalo do play-off z dolných poschodí ligovej tabuľky. Po Martine a Skalici by tento husársky kúsok mohli napodobniť hráči LG.

Brankári:

Vrútky prevádza aktuálnou sezónou i play-off šikovný Matej Bolibruch, ktorý rozhodne patrí k popredným gólmanom našej najvyššej súťaže. Svoj tím vie podržať v rozhodujúcich chvíľach a mančaft sa na neho môže spoľahnúť. Základ úspechu je tak vo Vrútkach splnený, pričom k dispozícii má Kometa aj skúseného náhradníka v podobe Vladislava Kalisa. Ten navyše finálového súpera pozná viac, než dôverne, nakoľko najväčšiu časť svojej kariéry strávil práve v drese LG Bratislava.

Bratislavčania stavajú svoje úspechy na tandeme Peter Moško - Martin Mendl. Ide o osvedčenú a najmä vyrovnanú dvojicu, ktorá má skúsenosti i z tých najťažších súbojov. Ani mužstvo z hlavného mesta teda na pozícii brankára nezaostáva a môže sa spoľahnúť na kvalitu vo svojich zadných radoch.

Obrana:

Aj keby to skúsený pozorovateľ možno na prvý pohľad nepovedal, ale defenzíva Vrútok patrila počas celej aktuálnej sezóny k absolútnemu špicu našej ligy. Vrútky totiž vedia súperovi poriadne zavariť najmä v útoku, no jadro ich tohtoročného úspechu spočíva v kvalitnej obrannej činnosti. Vidlár, Greňo, Zeman a ďalší. Počas základnej časti inkasovali Vrútočania iba 55-krát, čo ich radí hneď za víťaza základnej časti z Považskej Bystrice. Navyše, svojou tvrdou hrou si Kometa buduje poriadny rešpekt. V tomto smere majú Vrútky azda aj trochu navrch pred svojim súperom.

Aj LG ale má od priemeru ďaleko. Opäť sú to najmä skúsenosti, ktoré vyvyšujú Petržalčanov nad ich konkurenciu. V prípade lídrov ako sú Minárik, Mikulčík, či Ondriska ale aj Bundil, Virág a Kostka ide naozaj o nezaplatiteľných a rozhodujúcich hráčov. Domnievame sa, že práve takíto hráči dokážu v najnáročnejších finálových bojoch najlepšie ukočírovať obrannú činnosť svojho tímu.

Útok:

Ako už bolo načrtnuté, mladý mančaft Vrútok nemá núdzu o hokejové skúsenosti a ani o vychýrených bombardérov. Lihan, Fillo, Hlaváč, Rechtorík, Čavajda, Ruttkay. Treba menovať viac? Vrútky vo svojom kádri totiž ukrývajú aj ďalších veľmi potenciálnych hráčov, ktorí vedia rozhodnúť zápasy. V play-off sa napríklad veľmi darí Brveníkovi, či Filipovi.

Vavro, Takáč, Fumač, Ondušek, Rímsky, Thron, Kanich, či posily pred play-off ako Šalkovci a podobne. Už z vymenovaného je zrejmé, že o svoj útok nemusí mať obavy ani LG Bratislava. Hráči s medzinárodnými skúsenosťami a veľkou dávkou talentu, ktorí vedia rozhodovať zápasy. Zaujímavé však bude sledovať, ako si poradia s rýchlosťou svojho súpera.

Plusy:
Kometa: kvalita na všetkých postoch, rýchlosť, mladícka dravosť, odhodlanie získať prvý titul, na úvod výhoda špecifického domáceho prostredia
LG: kvalita na všetkých postoch, skúsenosti, menší tlak

Mínusy:
Kometa: tlak z veľkej príležitosti, menej skúseností s podobnými zápasmi ako súper
LG: na úvod náročné vrútocké prostredie, občasná nevyrovnanosť výkonov

Náš tip: 2:3 pre LG Bratislava

Ťažko povedať, čo je za súčasných okolností odvážnym tipom. Myslíme si, že v sériách ako je táto rozhodujú najmä skúsenosti. Ako sa ukázalo aj v semifinále, domáce ihrisko veľa znamenať nemusí. Predpokladáme, že Kometa doma minimálne raz zvíťazí. Konečný výsledok ale napokon môže vyzerať aj presne opačne. Ide predsa o finále, a to favorita nemá...

TIP: Pre presnejšie vyhľadávanie v štatistikách môžete zadať krstné meno, priezvisko hráča, ale aj názov klubu.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (1 vote)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.