Burdíček: Nešpekulovali sme, ale prezentovali sme sa odvážnou hrou


By Ján Ivančík - Posted on 09 máj 2017

Myslím si, že najväčším favoritom v budúcej sezóne  bude družstvo Košíc," vraví Miroslav Burdíček pre TOPhbl.sk.

Seniorská extraliga prináša túto sezónu jeden vyrovnaný duel za druhým. Nemenej nervydrásajúce však bolo aj play-off extraligistov do devätnásť rokov. Celkovým triumfátorom ligy sa napokon stal výber Spišskej Belej, ktorý si v napínavom boji poradil s rovesníkmi z Čadce.

"Tohto ročné play-off bolo naozaj dramatické. Vo štvrťfinále s Martinom sme v prvom zápase vyhrali až na samostatné najazdy. Kto vie ako by sa to vyvíjalo, ak by Martin na zápas do Spišskej Belej pricestoval. Takto sme ušetrili sily," zamyslel sa na úvod rozhovoru pre TOPhbl.sk tréner majstrov Slovenska v kategórii U19 Miroslav Burdíček.

Ani ďalej však cesta za titulom nebola ľahká. "Semifinálové zápasy s Považskou Bystricou boli o to ťažšie, že sme začínali vonku. V poslednom stretnutí proti tomuto súperovi sme mali iba viac šťastia, Považania hrali veľmi dobre," konštatuje Burdíček a na margo finále dodáva: "Finálové zápasy s Čadcou sa hrali v podobnom vyskom tempe  ako  predchádzajúce duely. Podarilo sa nám  finále vyhrať a získať opäť titul majstra Slovenska. Hrali sme útočný hokejbal s vysokým presingom piatoch hráčov. Pre tento náročný spôsob hodnotím, že sme nešpekulovali a chceli sme sa prezentovať kvalitou a odvážnym spôsobom hry, na ktorom mali zásluhu všetci hráči, lebo na tento prejav hry musíte pri súčasnej kvalite a rýchlosti použiť celú lavičku družstva."

Spokojný tréner Spišiakov má o dôvod na hrdosť viac. Do play-off sa prebojovali tímy, ktoré mali veľkú kvalitu a titul tak chutí ešte sladšie.

"Tohtoročné play-off bolo velmi vyrovnané a vyhrať mohlo každé družstvo, ktoré doň postúpilo. Rozhodla momentálna pripravenosť a maličkosti, ktoré však takéto zápasy vyhrávajú. Som rád, že sme obhajili titul, lebo takéto chvíle sa nemusia  opakovať.  Pod tento úspech sa podpísali všetci hráči, ktorí nastupili za Spišskú Bélu počas sezóny," chváli svojich zverencov Burdíček.

Zdá sa, že na východe sa rodia najsilnejšie kolektívy. Súhlasí s tým aj tréner čerstvých majstrov, ktorý vyslovil svoju prognózu pred budúcou sezónou: "Myslím si, že najväčším favoritom v budúcej sezóne  bude družstvo Košíc. Tam bolo cítiť po sezóne najväčšie sklamanie  a aj najväčšie odhodlanie niečo pre výsledok urobiť, a preto ich pasujem za najväčšieho konkurenta o titul v budúcom ročníku."

Spišiaci už dlhodobejšie patria medzi juniorskú elitu na Slovensku, ale nestratia sa ani na medzinárodnej scéne. Je to obdivuhodná liaheň mnohých hokejbalových talentov. Pri pohľade na trápenie Slovákov na svetovom šampionáte v ľadovom hokeji môže mať našinec dôvod na radosť aspoň pri pohľade na hokejbalovú budúcnosť.

"Ak hodnotím náš klub  ako celom, tak sme odohrali sezónu v piatich kategóriách na Slovensku a jedna kategória detí  ešte chodila hrať súťaž do Čiech. Do novej sezóny prejdeme určitou zmenou.  Budeme väčšia rodina  ľudí, ktorí budú pracovať s mládežou. Pre mňa sú vzorom české kluby, kde sa ukazuje, že slovenský hokejbal stagnuje hlavne s prácou s hokejbalovou mládežou," vyznal sa Burdíček, ktorému sa nepozdávajú všetky navrhované novinky: "Predstavy ako to vylepšiť už sú, len ich treba dokázať ešte zrealizovať. Prípadný formát extraligy U20 turnajovým spôsobom beriem ako krok nie vpred ale vzad. Dúfam, že tento návrh neprejde. Neprebehla vopred žiadna diskusia o takomto formáte medzi mládežníckymi klubmi a úniou. Ak nebudeme hrať zápasy v mládežníckych kategóriách pravidelne, ale len turnajovo, nebudeme napredovať. V budúcej sezóne by sme mali pravdepodobne opäť postaviť družstvá do všetkých vekových kategorií extraligy."

Zdá sa, že juniorská elita je už pre Spišiakov primalá. Je teda čas nasmerovať si to aj do extraligy seniorov? Odrastení mladíci by tak našli svoju novú živnú pôdu.

"Slovenská hokejbalova únia prednedávnom predstavila nový formát extraligy seniorov bez predchádzajúceho dialógu s nami. Nevedeli sme o tom. Nový formát by sa mal riešiť minimálne rok vopred , aby sme sa vedeli včas nastaviť  s ohľadom na financie alebo možné súpisky hráčov a realizačného tímu. Čiže tento projekt môže byť úspešný , len škoda, že sme o ňom nevedeli, a tak sme sa nemohli na takéto niečo pripravit," vraví tréner Spišiakov s ohľadom na plánované rozširovanie extraligy seniorov na šestnásť mužstiev.

Po vydarenom ročníku je teda čas aj na oddych a sumarizáciu. Na Spiši je určite dôvodu na rodosť dostatok.

"Chcem sa poďakovať chlapcom ktorých som trénoval v kategóriách U14, U16 a U19  za sezónu. Kategória U14, keďže je ročníkovo mladšia, mohla hrať slovenskú extraligu, aj súťaž na severe Čiech - U13 a obe súťaže vyhrali. Kategória U16 bola najmenej početná, ale s veľkým srdieckom . Ďakujem celej U19 za krásnu sezónu a moja vďaka patrí aj trénerom v mladších belanských kategóriách a ich detičkám. Bez ich obetavej práce a bez podpory našich sponzorov by to nešlo. Veľké ďakujem patrí aj mestu Spišská Belá," dáva bodku za sezónou úspešný tréner Belanov, ktorý nezabúda ani na súperov: "Chcel by som sa poďakovať aj súperom za fair-play počas sezóny i predstaviteľom únie za dobre odvedenú prácu. Dúfam, že to, čo ešte nie je doladené sa podarí časom. Veď nám všetkým ide o hokejbal."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (1 vote)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
10 + 10 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.