Zlatokopky z Bratislavy budú v Žiline obhajovať prvenstvo


By Ján Ivančík - Posted on 17 máj 2011

O tom, prečo sa budú majstrovstvá Slovenska žien konať v Žiline ale aj prečo Žilna nemala hokejbalový tím sa dozviete v rozhovore s riaditeľkou podujatia Máriou Zemiakovou.

Regionálne noviny zo Žiliny MY Žilinské noviny priniesli zaujímavý rozhovor s riaditeľkou Veľkej ceny Slovenska ženských kolektívov 2011 Máriou Zemiakovou.

Prečo takéto podujatie a prečo v Žiline?
"Nuž hokejbal, hrajú väčšinou hokejistky a ľad už nie je. Športová verejnosť možno vie, že pred 20-timi rokmi vznikol oficiálne na Slovensku ženský hokej. A práve žilinské hokejistky boli prvé registrované hráčky na Slovensku. V Žiline bolo skutočne jedno výborné ženské hokejové družstvo na čele s trénerom Viliamom Pongrácom, ktoré pod jeho vedením získalo dvakrát titul Majsteriek Slovenka (1992, 1995). Bola som hráčkou tohto družstva a zároveň jeho manažérkou. V roku 1996 bol úspešný žilinský ženský hokej pochovaný ľuďmi, ktorým sa jednoducho „nepáčil“. A nám to bolo všetkým veľmi ľúto. Organizáciou tohto podujatia, na ktorú som sa iniciatívne podujala a pozvaním hokejistiek – hokejbalistiek práve do Žiliny v tomto roku, chcem venovať spomienku a pozornosť práve tejto športovej histórii, ktorá slávi 20 rokov a stojí za to, si ju pripomenúť."

Aký je systém turnaja?
"Turnaja sa zúčastní celkovo 10 družstiev, ktoré budú rozdelené do dvoch skupín.
V skupine A budú družstvá LG Zlatokopky Bratislava (minuloročný víťaz), N-Sport Zvolen, HC Osy Spišská Nová Ves, ŽHK Iskra Banská Bystrica, ŠK 98 Pruské. V skupine B sa predstavia AJETO Martin, ŽHK Šarišanka Prešov, ŽHK Poprad, ŠK HOGO Žilina, REBELS.
V prvý deň turnaja (sobota 21. 5. 2011) sa budú hrať zápasy v skupinách systémom každý s každým, spolu 20 zápasov. V druhý deň turnaja sa budú hrať zápasy o umiestnenie, semifinále a finále, spolu 11 zápasov. Z dôvodu veľkého počtu zápasov sa bude hrať súčasne na dvoch halách Zimného štadióna v Žiline, kde už samozrejme v tomto čase nie je ľad. Začína sa už o 7.45 h.
O 9.45 (presne) bude Otvárací ceremoniál s účasťou primátora mesta Igora Chomu, ktorý prevzal nad podujatím záštitu a stal sa čestným riaditeľom turnaja. Súčasťou otváracieho ceremoniálu bude vyhlásenie najlepšej hokejbalistky roka, ktorú vyhlási SHbÚ.
Po otvorení turnaja budú pokračovať ďalšie zápasy až do 18. hodiny. Diváci si môžu prísť pozrieť zápasy za symbolické 1 Euro, ktorým podporia podujatie a tento šport.
Atraktivitou podujatia je účasť reprezentantiek Slovenska v ľadovom hokeji žien, ktoré boli účastníčkami ZOH 2010 vo Vancouvri. Tieto reprezentantky sa predstavia hlavne v družstve ZG Zlatokopky. Ide o mená ako Zuzana Tomčíková, Janka Kapustová, aktuálna víťazka Ruskej národnej hokejovej ligy žien a jediná slovenská profesionálna hokejistka- inak Žilinčanka, vyhodnotená ako najlepšia žilinská športovkyňa 2010 pôsobiaca v zahraničí, ďalej hráčky Karafiátová, Jurčová, Veličková, Pravlíková, Džurňáková a ďalšie. S týmito olympioničkami sa bude môcť verejnosť osobne stretnúť na autogramiáde. 21. mája o 19.00 h v Obchodnom dome MIRAGE v JOJ kafé. Finále turnaja je plánované na nedeľu 22. mája o 15.00 h."

Titul majsteriek Slovenska obhajujú bratislavské Zlatokopky, za ktoré hráva Žilinčanka Jana Kapustová. Prečo nie je v Žiline ženský tím?

"Keď sa hral prvý ročník M-SR v hokejbale žien, zúčastnili sa ho ženské družstvá, ktoré hrali v zimnej sezóne Slovenskú hokejovú ligu žien- teda hokejistky z ľadu prešli na betón. Žilina však už v tomto období ženský hokej nehrala a tak sa ani M-SR v hokejbale nezúčastňovala. Janka Kapustová hrala vtedy za Slovan Bratislava a tak si založila „svoje“ družstvo práve v Bratislave. Lákala som ju hrať v tomto turnaji za Žilinu, ale jej spoluhráčky ju „nepustili“. Do svojho družstva si dokonca „zlanárila“ spoluhráčku z ruskej ligy rusku Marinu Serginu. V Žiline je však veľa dievčat, ktoré láka šport s hokejkou, tak sa v tomto ročníku turnaja dali opäť dokopy a predstavia sa na turnaji pod názvom ŠK HOGO Žilina."

Rozpis turnaja:

SOBOTA 21. 5. :

9.45 h - Otvárací ceremoniál o 9.45 h,
7.45 h - 18.00 h - zápasy v základných skupinách A a B, systémom každý s každým, dokopy 20 zápasov.
19.00 h - autogramiáda v OC Mirage

NEDEĽA 22. 5. :

7.45 h - 15.00 h - zápasy o umiestnenie, semifinále
15.00 h - finále

MIESTO: Obe haly Zimného štadióna v Žilina.

Rozlosovanie:

A-skupina: LG Zlatokopky Bratislava (minuloročný víťaz), N-Sport Zvolen, HC Osy Spišská Nová Ves, ŽHK Iskra Banská Bystrica, ŠK 98 Pruské

B-skupina: AJETO Martin, ŽHK Šarišanka Prešov, ŽHK Poprad, ŠK HOGO Žilina, REBELS.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4.7 (3 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
6 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.