Vidieť stánok NHL v hokejbalovej aréne


By Michal Runák - Posted on 07 december 2010

Toto bude stáť za to! Gajary hádžu rukavicu vyzývateľom. Peter Taškár sa z nevýraznej dediny rozhodol urobiť Mekku hokejbalu.

Gajary - dedina ležiaca na Záhorskej nížine na terase rieky Moravy. Rovinný chotár tvoria treťohorné íly, piesky, na nich štvrtohorné terasové štrkopiesky, nivné pôdy. Zalesnený je ostrovčekmi borovicových a lužných lesov... Dedina leží smerom od Devína na Břeclav. Odtiaľto vidieť na majestátny oblúk Malých Karpát. Dedina je známa aj tým, že sa v jej rozľahlom okolí ťaží aj nafta.

Toľko z histórie a súčasnosti. Ibaže táto dedinka je známa aj tým, že tu vyrastá nádherný hokejbalový areál, ktorý je svojou rozlohou a zabezpečením jedným z najkrajších na Slovensku. Niektorí tvrdia, že vôbec najkrajší. Ihrisko na ktorom je položený identický umelý povrch ako v Ružinove slúži tým pádom okrem hokejbalu aj na in-line hokeju. Na ihrisko sa vstupuje priamo zo šatní, ktoré sú veľmi priestranné a výborne vybavené. Ich súčasťou sú aj sprchy a sociálne zariadenie. Na začiatku budovy ktorá sa tiahne pozdĺž mantinelu je obchod so športovými potrebami pre hokejbal, hokej i in-line. Hneď vedľa je posilňovňa a reštaurácia. Svoje domáce zápasy v ňom hrá účastník 1.Slovenskej hokejbalovej ligy divízia Záhorie – HBK PRO Gajary Flames. Za týmto všetkým je postavený človek, ktorý obetoval množstvo úsilia do celého projektu a nielen to. Sám ho aj financoval a ako sme sa z nášho rozhovoru dozvedeli, nie je ani zďaleka všetkému koniec. Tou osobou je Peter Taškár, ktorý venoval kúsok svojho času redakcii TOPhbl.

Ako vôbec vznikla myšlienka urobiť v Gajaroch takýto hokejbalový stánok? A prečo vlastne Gajary? Predsa len, základňa tu logicky nie je taká veľká ako dajme tomu v neďalekej Bratislave.

"V roku 2007 prišla možnosť odkúpiť tento areál s budovou, ktorá slúžila ako sklad. Mám drevársku firmu a práve na tento účel som to celé kupoval. Postupne som prerábal priestory firmy a zamýšľal sa nad využitím celého areálu. Počiatočným nápadom bolo vybudovať tenisové kurty, ale počas hokejbalového zápasu Zohorskej ligy, ktorého som sa zúčastnil ako divák som sa rozhodol, že vybudujem športový areál. Uchvátil ma tento šport, niečo sa vtedy vo mne zlomilo. Jednoducho som si povedal, že si postavím areál podľa svojho gusta. Najskôr to bolo ihrisko menších rozmerov, postupne som však videl, že narastá záujem z každej strany, preto som sa o rok na to rozhodol rozšíriť ho na požadovanú veľkosť a neskôr osadiť umelým povrchom. V Gajaroch sa zložilo konkurencie schopné mužstvo na ZHBL a ja dnes viem, že som urobil najlepšie, čo som mohol. V roku 2009 sme dokonca spoločne s Michalom Kojsom založili juniorské mužstvo, ktoré hralo Bratislavskú ligu. "

Ak tomu dobre rozumiem, všetky peniaze ktoré pomohli spraviť tento nádherný areál išli z vášho vrecka?

"Áno, sú to všetko peniaze, ktoré mi zarobila firma. Zatiaľ to financujem s vlastných zdrojov, ale samozrejme plánujem osloviť sponzorov a nadšencov hokejbalu, aby mi pomohli a aby sa či už hokejbal, florbal a v neposlednom rade aj in-line hokej v našom regióne rozvíjal."

Ste spokojný s tým, ako je ihrisko využívané?

"Ale áno..Okrem chlapcov, ktorí tu hrajú ZHbL hrávame na ihrisku zatiaľ nesúťažne in-line. Mužstvo Stupava/Lozorno tu odohralo domáce zápasy hokejbalovej extraligy. Mojim cieľom je aj organizovanie hokejbalových kempov seniorov alebo juniorov. Prvou takou lastovičkou bol kemp žiackeho družstva hokejistov Hoby Bratislava. Samozrejme v lete sa tu konajú turnaje, tento rok to bol Lizards Cup."


Kemp?

"Áno. Organizujeme kempy pre hokejbalistov, ale zatiaľ sme obmedzovaní počasím ale aj tak tu majú hokejbalisti, ale i in-linisti vybudované výborné podmienky na prípravu. V prevádzke je už reštaurácia, posilňovňa a v budúcnosti plánujem aj ubytovanie pre cca 30 ludí. Len to počasie.. Tento rok nás oslovili aj hokejbalisti Kežmarku, ale práve kvôli počasiu si budú musieť počkať až do jari, či leta."

Nie je tajomstvom, že aj tento problém by sa v blízkej budúcnosti mal vyriešiť...

"Áno, plán zastrešenia existuje a v prípade úspešného ukončenia celého projektu sa kempy či turnaje môžu organizovať v Drex Aréne po celý rok. Spomínaný projekt je vo finálnej fáze a potom by som najradšej čo najrýchlejšie pustil do realizácie. Ale záleží to samozrejme hlavne od financíí. Realizovať to opäť s vlastných zdrojov bude nesmierne ťažké, preto moje prvé kroky budú viesť do firiem , ktoré majú záujem pomôcť v tomto projekte. Preto by som chcel aj prostredníctvom Tophbl poprosiť, či skôr osloviť ľudí, ktorí majú záujem pomôcť vybudovať špičkový hokejbalový stánok na Slovensku."

Môžete nám o tomto projekte povedať čosi viac?

"Som maximalista a aj v tomto projekte to nebude inak. Kamery snímajú ihrisko aj teraz a keďže je mojím snom vybudovať halu po vzore NHL, plánujem v tomto projekte aj s kockou nad ihriskom, kde budú bežať reklamy sponzorov a samozrejme aj zápasy ktoré sa tam odohrajú. Hľadisko s menšou kapacitou je samozrejmosť. Aby si diváci mohli počas zápasu vychutnať dobré pivko, alebo niečo zajesť bude reštaurácia prepojená s halou . Všetko to plánujem krok za krokom. Preto ma veľmi teší, že aj za taký krátky čas sa mi podarilo vybudovať to, čo tu dnes možno vidieť. Či už reštaurácia, obchod so športovými potrebami (www.florbal-hokejbal.sk), ale aj posilňovňa si už našla svojich fanúšikov. Preto pevne verím , že aj nová hala nájde ohlas u športových nadšencov."

Tak táto odpoveď posadila na zadok nielen mňa, ale určite aj čitateľov TOPhbl. Ozaj si trúfate na toto všetko, nie je to iba akási momentálna eufória?

"Keď som o mojich predstavách hovoril pred tromi rokmi, tiež boli reakcie podobné tej vašej. A vidíte. Stálo to veľa úsilia a poďakovať by som musel veľa ľudom. Dnes sa píše rok 2010 a my hráme hokejbal v našej Drex Aréne! Čaká ma posledná etapa a bude to stáť rovanko veľa úsilia, ale ja verím, že o rok Vás budem môcť pozvať do Drex arény v novom šate. Veľa bude záležať od toho, ako zoberú moje slová sponzori, ale ja verím, že tento projekt dotiahnem do konca. A nielen tento..."

Ako to?

"Nechcem predbiehať, ale už teraz sa zamýšľam aj nad vybudovaním tréningového betónového ihriska a rád by som zrealizoval aj tie tenisové kurty. Jednoducho chcem postaviť areál, kde by si každý našiel to svoje."


Ako na toto všetko reagujú ostatné kluby? Respektíve aké sú ohlasy na toto celé, prípadne ozval sa už niekto s pomocou, radou? Ako ste na tom so Slovenskou hokejbalovou úniou?


"Samozrejme. Aj pri výstavbe hokejbalového stánku v Modre som poskytol rady a rád
pomôžem aj ostatným klubom na Slovensku. Či už pri výstavbe štadiónu, alebo zabezpečením hokejbalovej a florbalovej výstroje. Na stránke www.arena71.sk nájdu všetky potrebné informácie a kontakty. A hokejbalová únia? V najbližšom čase plánujem osloviť hokejbalovú úniu o pomoc pri realizácii zastrešenia Drex arény. Predsa len by som bol rád, keby sa aj v budúcnosti mohli tí najlepší hokejbalisti pripravovať na vrcholné turnaje u nás v Gajaroch. A nebudem hádam neskromný, ak poviem, že keď sa toto všetko podarí zrealizovať, tak sa tu môže odohrať aj turnaj Majstrovstiev sveta. Prečo nie?"

Prejdime teraz k športovej stránke. Pôsobíte v tunajšom klube HBK PRO Gajary na poste obrancu. Udivujúce je, že ste narodený v roku 1971 a napriek tomu máte stále chuť trýzniť telo tréningom i zápasmi. Ak sme spomenuli ciele obchodné, prezraďte nám aj tie športové.

"Tak v tejto sezóne sa nám v ZHbL darí celkom dobre a budem rád keď túto sezónu zakončíme nejakým úspechom. A čo potom? Záleží na chlapcoch, ale v budúcnosti by som bol rád, keby HBK Pro Gajary reprezentovalo nielen v ZHbL, ale aj najvyššej hokejbalovej súťaži."

Smelé plány. Nič iné nám neostáva, ako popriať vám pri ich realizácii všetko to, čo k tomu potrebujete. Na záver dovoľte otázku, ktorá sa priam pýta. Ako na toto všetko reaguje vaša rodina?

"Ďakujem za prianie i otázku. V tomto som ozaj šťastný. V tom zmysle, že doma mám podporu ako od manželky, tak aj od oboch synov. Bodaj by nie, mladší z nich hrá hokej a starší florbal. No a moja polovička sa z toho teší so mnou. Samozrejme, že bez podpory rodiny by som toto nedokázal. Veľké poďakovanie patrí aj môjmu švagrovi, ktorý so mnou vedie firmu, za jeho podporu. Budúcnosť patrí tomu, kto verí v krásu svojich snov. Toto je moje životné krédo. Myslím, že som sám sebe dokázal, že veriť nebolo zbytočné."

Projekt Arény nenecháva chladným nikoho, kto na tomto ihrisku odohral aspoň jeden zápas. Oslovili sme pár ľudí, ktorí sa s nami podelili o dojmy a skúsenosti. Každého projekt ohúril a čo je najdôležitejšie, všetci sa unisono zhodli na jednom: Bodaj by to vyšlo...

Filip Cajchan (v súčasnosti hráč klubov Nitrianski Rytieri Nitra a ŠHBK Lizards Stupava a bývalý hráč Gajar) :
"Petra Taškára som spoznal pred dvomi rokmi, keď prišla ponuka hrať ZHbL v Gajaroch. Nevedel som do čoho idem, ale informácie som samozrejme mal. To čom sa však videl na prvom tréningu ma jednoducho dostalo do kolien. Bol som očarený z celého areálu, šatne i sprchy boli vynikajúco vybavené. Hneď na prvý pohľad som si vybavil, že za celým týmto stánkom je kusisko roboty. A to nespomínam reštauráciu a posilňovňu, ktoré časom pribudli. Peter všetkým dokázal, že ak je chuť, dá sa všetko. Hokejbal sa týmto posunul o krok vpred a keď som sa dopočul o najnovších plánoch arény, bol som príjemne šokovaný ešte viac. Čo k tomu dodať.. Ja som z toho nadšený. Viem to porovnať, pretože v Nitre, kde momentálne hrávam extraligu máme rovnako vytvorené super podmienky. Aj tam sa okolo hokejbalu točia ľudia, ktorí takisto posunuli hokejbal na Slovensku o pár krokov dopredu. Hrávam aj ZHbL a predstava, že si opäť zahrám v Gajaroch na zakrytom vynovenom hokejbalovom stánku je famózna a určite nie len pre mňa, ale i pre všetkých priaznivcov hokejbalu, ktorí sa môžu prísť pozrieť na zápasy bez ohľadu na to, aké je vonku počasie. Peťo je hokejbalovým nadšencom so srdiečkom pre tento šport, preto mu budem v jeho projekte držať palce a budem dúfať, že takýchto hokejbalových srdciarov ako je Peťo Taškár bude na Slovensku čoraz viac a viac."

Stanislav Libo (kapitán mužstva HBK-PRO Gajary) :
"Otázka či projektu verím, nie je správne položená. Za Petra hovorí každodenná podpora či už nás hráčov HBK Pro Gajary, ale aj širokej hokejbalovej verejnosti v regióne. To, čo sa mu podarilo vybudovať v Gajaroch hovorí za všetko a my čo sme s ním v každodennom kontakte vieme, že dotiahne tento projekt úspešného konca. A týmto by som sa mu chcel poďakovať za podporu a zázemie, ktoré nám poskytuje."

Branislav Slezák (prezident ZHbL, extraligový rozhodca a člen DK SHbÚ):
"Poznám celú históriu ihriska v Gajaroch nakoľko klub vstúpil do ZHbL v čase, keď som prevzal túto organizáciu. Keď som ešte ako hráč Lizards Stupava išiel na prípravný zápas do Gajar, nevedel som čo ma čaká, no už prvý pohľad na vtedajšiu Drex arénu mi napovedal, že tu sa rodí niečo veľkolepé, o čom svedčí jej dnešná podoba. Pochodil som ako hráč či rozhodca kus Slovenska, no na podmienky aké Peťo vytvoril vo svojom areáli pre hokejbal sa „nechytajú“ nikde kde som bol. Keď sme sa vo vedení Lizards rozhodli odísť v polovici extraligovej sezóny z Lozorna a prešli sme do Gajar, cítili sme sa tam skutočne ako doma a aj hráči si maximálne pochvaľovali. V Drex aréne som zorganizoval 2 ročníky Lizards cupu bez najmenších organizačných problémov ak nerátam počasie Na tomto mieste mi nedá nespomenúť fakt, že na to čo všetko som mal k dispozícii sa p.Taškár nikdy nesnažil zarobiť a vždy sme sa dohodli na prijateľnej cene za prenájom ihriska či už na extraligu, alebo Lizards cup. Toto všetko svedčí o jeho láske k hokejbalu. Niekoľko krát sme o tom spolu rozprávali, že by veľmi chcel postaviť mužstvo do extraligy . Jeho areál by si extraligu jednoznačne zaslúžil a preto verím, že príde správny čas a Gajary postavia mužstvo do baráže. K jeho plánom len toľko, že som na 100% presvedčený, že to čo si zaumienil aj zrealizuje a posunie hokejbal nielen na Záhorí veľký kus dopredu."

Jaroslav Melíšek (prezident SHbÚ):
"Vážim si takýchto ľudí a bodaj by ich bolo na Slovensku stále viac a viac. Veľmi rád sa s Petrok Taškárom stretnem a podáme mu pomocnú ruku, čo sa týka turnajov a všetkých hokejbalových akcii, ktoré zviditelnia Gajary a človeka, ktorý tomuto športu dal už teraz tak veľa."

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4.8 (26 votes)

 Som hrdy ze hrajem ze tento mansaft !!!

velmi sa mi paci, ze sa na Slovensku najdu aj takyto podnikatelia, ktory sa vedia zapalit pre spravnu vec...malo by byt takych ludi urcite viac...drzim tomuto projektu palce, len tak dalej...a Flames do toho! ;)

 Tak držím palce! Nech to všetko víde. 

tento človek si zasluži uznanie už teraz. Verim že jeho vizia bude skôr či neskôr zrealizovana!!! 

je to tak.. obdivuhodny projekt!!!

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
15 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.