Pomôcť hokejbalom? V Kežmarku chystajú charitatívny boj na pomoc Filipovi


By joziva - Posted on 22 jún 2016

Partia okolo Milana Glevaňáka sa rozhodla nestáť nečinne bokom a na pomoc životom ťažko skúšanému Filipovi organizuje charitatívny dvojzápas.

V Kežmarku sa chystá vskutu zaujímavá, ale najmä veľmi prospešná akcia. V sobotu 25. júna 2016 o 16.00 h sa na totiž na hokejbalovom ihrisku pri ZŠ na Ul. Dr. Fischera uskutoční stretnutie bronzových hokejbalistov MŠK Mimisolar Kežmarok proti súčasným aktívnym hokejistom z Kežmarku a okolia.

V drese hokejbalistov nebudú chýbať majstri sveta Boris Oravec, Oskar Šlachtič, či odchovanci Marcel Jakubčo, Šimon Pisarčík, Miroslav Olejník, Martin Krempaský, Rastislav Vaclav a ďalčí. Proti nim sa postaví partia okolo Milana Glevaňáka, pozostávajúca z Denisa Godlu, Borisa Drozda, Ľubomírov Dindu a Malinu, Pavla Skalického a ďalších.

V predzápase o hodinu skôr sa predstavia proti sebe kežmarské hokejbalové nádeje do 13 rokov a ich rovesníci zo Spišskej Belej.

Výťažok z dobrovoľného vstupného a dobročinnej zbierky poputuje na liečbu a rehabilitáciu 17-ročného Filipa Rusnáka, ktorý sa zotavuje z následkov zákernej a nečakanej choroby.

Filip má za sebou naozaj ťažký príbeh, ale napriek tomu sa nikdy nevzdal. Všetko sa začalo 5. februára 2014, keď sa Filip, vtedy celkom obyčajný ôsmak, druhýkrát narodil, keď sa prebral z umelého spánku a jeho srdce neprestalo biť. Pätnásť dní predtým začal chrčať a mal neprítomný pohľad. Rýchlo k nemu volali záchranku, ktorá ho previezla do Popradu a neskôr na ARO do Košíc s diagnózou mozgová príhoda s nedokrvením mozgového kmeňa a malého mozgu.

Po troch týždňoch v umelom spánku sa prebral, no nepohyboval sa a nerozprával. Nasledovala ďalšia nepríjemná diagnóza: kvadruparéza – celotelové ochrnutie spôsobené náhlou mozgovou cievnou príhodou. Po troch mesiacoch v nemocnici ho prepustili ako ležiaceho do domáceho prostredia a dostal invalidný vozík. Filip zabudol čítať, písať aj rozprávať, ale bojoval a tvrdo pracoval, aby sa dostal znova do života.

Musel absolvovať rôzne rehabilitácie, chodil na masáže a cvičil, až kým to neprišlo – začal chodiť. Teraz už chodí sám, rozpráva, navštevuje školu, ale potrebuje ešte špeciálne cviky v TheraSuit obleku, ktorý mu pomôže zautomatizovať správnu chôdzu a rovnováhu.

„Fillip by mal absolvovať štyrikrát do roka rehabilitácie v rehabilitačnom centre Svetielko v Prešove, kde však jedna trojtýždňová procedúra stojí okolo 1 100 eur a preto sme sa rozhodli zorganizovať exhibičný charitatívny zápas a podporiť tak Filipa v jeho životnom boji. Poďme teda my hokejbalisti, hokejisti, ale aj fanúšikovia kežmarského športu spoločne zabojovať za dobrú vec,“ vyzýva iniciátor akcie Milan Glevaňák.

Hlavným organizátorom hokejbalového charitatívneho podujatia je občianske združenie Šport je cesta, ktoré spája ľudí s pozitívnym vzťahom k športu a zdravému životnému štýlu a založil ho práve Milan Glevaňák, známy kežmarský hokejový a hokejbalový brankár, v súčasnosti pôsobiaci vo Francúzsku. Spoluorganizátormi sú mesto Kežmarok a ZŠ na Ul. Dr. D. Fischera.

Zatiaľ nikto nehlasoval
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
13 + 7 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.