Bronz by mal byť úspechom, ale...


By Michal Runák - Posted on 20 august 2012

 Róbert Kašša: "Každá medaila je cenná, aj keď tá zlatá by potešila viac."

Slovenský hokejbal vo Villachu opäť potvrdil svoje postavenie. Ružinovčania prekročili vlastný tieň, pretože skončiť na štvrtom mieste s okliešteným kádrom musíme brať ako pozitívum. Medaily vezú domov Rytieri, i keď sa čakala iná farba, ako tá bronzová. Herne totiž slovenský majster patril medzi tých najlepších, ak nie vôbec tých úplne naj. Turnaj sme hodnotili s oporou Rytierov, Róbertom Kaššom.

Pred turnajom by ste tretie miesto možno brali, beriete ho však aj po ňom?

"Po vlaňajšom smolnom 4. mieste sme veľmi chceli vyhrať. Po úvodnej remíze proti Fínom sme sa rozbehli a verili si, že to dokážeme. V semifinále proti Pražanom sme boli lepším tímom, o čom svedčí aj počet striel v druhom polčase (11:2), ale nedarilo sa nám dať gól a v nájazdovej lotérii mal viac šťastia súper. Mnohí označili tento zápas ako predčasné finále. Boli sme veľmi sklamaní, ale chuť sme si napravili v súboji o bronz proti Ružinovu. Každá medaila je cenná, aj keď tá zlatá by potešila viac."

Práve po zápase z Prahou sa tesne po poslednom nájazde strhla pri časomiere bitka, aspoň tak to napísal český hokejbalový server. Čo sa teda stalo?

"Jeden opitý hráč Prahy v úlohe fanúšika napadol jedného z našich hráčov, tak sa strhla menšia potýčka. Provokoval nás už pred a počas zápasu a potom dostal zaslúžene po nose. Pražania sa nám kvôli nemu ospravedlňovali a dokonca ho kvôli tomuto incidentu vyhodili z klubu."

Vo Villachu panovalo podľa českých novinárov obrovské teplo...

"Jeden deň pršalo, ale inak bolo veľmi horúco. Jeden nemecký brankár dokonca odpadol a musel ísť do nemocnice. Najmä zápas o tretie miesto bol doslova sauna a hráči museli siahnuť poriadne do zásobníkov svojich síl."

Turnaj potvrdil a ukázal silu jednotlivých klubov, obsadenie prvej štvorky sa asi dalo čakať, bez ohľadu na konkrétne umiestnenie. Vo veľmi dobrom svetle sa však ukázali oba Fínske tímy. 

"Oproti minulým rokom sa veľmi zlepšili. Sú to bojovníci, ktorí neprišli na Europacup iba na výlet. Naviac ich podporoval fanklub, ktorý robil v hľadisku super atmosféru."

Ešte sa chcem spýtať na tím Vlašimi. Ako na vás zapôsobil nový český majster?

"Vlašim je veľmi podobný tím ako Nitra. Vo Vlašimi vytvorili hráčom výborne podmienky, čo sa prejavilo na zisku titulu a ostatných to samozrejme škrie. Vo Villachu ma nejako herne neoslnili a za konečné umiestnenie si na nich doma novinári a konkurenčné kluby isto zgustnú."

Prejdime k víťazovi. Triumf švajčiarskeho Oberwilu mnohí v Plzni označili ako prekvapenie. Po Villachu však je jasné, že nešlo o náhodu. Je teda momentálne Oberwil Rebells najlepším európskym klubom?

"Získal zlato dvakrát po sebe, tak to asi nebude náhoda. Druhá vec je, že ide o turnaj, ktorý sa hrá 2x15 minút, takže kým sme sa rozbehli bolo po zápase. Dovolím si tvrdiť, že by to vyzeralo úplne inak, keby sa hralo 3x15. Oberwillu turnaje sedia, vedia sa psychicky dobre pripraviť. Keď som sa pred našim semifinále rozprával s ich trénerom Tiborom Kapánkom, povedal mi, že ani nečakal, že sa dostanú do finále. Hrali v pohode, prišli si zahrať, zatiaľ čo nás paradoxne brzdila veľká túžba vyhrať. A samotná odpoveď... keby sme boli s Oberwillom vo finále a prehrali, tak poviem, že sú najlepší v Európe (úsmev)."

Napriek bronzu, ktorý treba považovať v tejto konkurencii za úspech, nitrania asi túžili po zlate a sklamanie je badateľné. Ako sa hľadala motivácia po nešťastnom semifinále?

"Ťažko a v úvode zápasu o bronz to bolo aj vidieť. Po polčase sme dokonca prehrávali 2:1, napriek tomu, že Ružinov hral v oklieštenej zostave. U nás je problém, že sú všetci zvyknutí vyhrávať a keď sa náhodou prehráva alebo prehrá, tak sú chalani hrozne demotivovaní. Našťastie sme to otočili a vyhrali bronz, ktorý je pre niektorých chalanov veľkým úspechom."

Pri takýchto akciách medzinárodného typu sa veľa hovorí aj o rozhodcoch, ktorí sú zastúpení z rovnakých krajín, ako samotné kluby. Potvrdilo sa vo Villachu, že aj v tomto smere sú naši a českí rozhodcovia medzi špičkou, zatiaľ čo povedzme Rakúšania, alebo Švajčiari túto kvalitu nedosahujú?

"Je to tak, najmä domáci rozhodcovia vo Villachu výrazne zaostávali. Dovolím si tvrdiť, že rakúsky arbiter výrazne ovplyvnil naše semifinále, keď hneď v úvode prehliadol dva jasné fauly Pražanov a vzápätí poslal po bežnom súboji na trestnú lavicu nášho hráča. V presilovke sme inkasovali, čo nás výrazne pribrzdilo. Celkovo majú rozhodcovia z Rakúska, Nemecka či Švajčiarska menší cit pre hru. Nespravodlivo vylúčia, potom to kompenzujú a špecialitou je alibizmus, keď vylúčia oboch hráčov. S výkonmi našich a českých rozhodcov som však spokojný."

Máte 37 rokov, keď medzi tieto číslice vložíme znamienko sčítania, dostaneme rovnicu 3+7=10. A práve toto je vaša bilancia na Euro Cupe. Vaše rozhodnutie zostať pri hokejbale v Nitre asi veľmi kvitujú. Neprekvapuje aj vás samého, že pri ostatných mladíkoch ste na turnaji atakoval prvé priečky produktivity?

"To bude tým, že sa hokejbalom naozaj bavím ako voľakedy za mladi a moji spoluhráči z útoku Mišo Hrivnák a Majo Kučerka sú na tom podobne. Vytvorili sme silný útok, ktorý si na ihrisku rozumie, vie si dať loptičku a potom sú z toho aj body. Dúfam, že sa mi bude bodovo dariť aj cez sezónu a mojich spoluhráčov budem zásobovať najmä gólovými prihrávkami. Z toho mám najväčšiu radosť, aj keď kvôli tomu niekedy priveľmi špekulujem. V Nitre mi dopriali krásnu hokejbalovú "starobu" a ja verím, že sa im za to dostatočne odvďačujem. Všetko je to v hlave a keď človek veľmi chce, tak to dosiahne. Napríklad pred zápasom s Ružinovom som mal na konte sedem kanadských bodov a dal som si cieľ, že ich spravím rovných desať, dokonca 3+7, aby to symbolizovalo môj vek. A vidíte, podarilo sa to do bodky."

 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (3 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.