Španielov na MS dotiahol Slovák Vitálos


By Michal Runák - Posted on 25 jún 2011

"O dva roky by sme radi svoju účasť zopakovali," hovorí Vitálos.

Rastislav Vitálos. Hráč, ktorý púta v Španielskom drese pozornosť minimálne menom. Po príchode tejto reprezentácie do akreditačného centra sa hráč s číslom trinásť zvítal s mnohými predstaviteľmi slovenského hokejbalového zväzu a s veľkým úsmevom si vymieňali dojmy. Niet sa čo čudovať. Tento bratislavský rodák totiž dlhé roky pôsobil na slovenských hokejbalových ihriskách. TOPHBL.sk vám prináša exkluzívny rozhovor stýmto hráčom.

Ako sa dostali do Španieli na tento šampionát?

"Je to veľká zásluha Jaroslava Melíška. Zavolal som mu, porozprávali sme sa a spoločne sme dotiahli účasť Šanielska na týchto MS."

Ako si sa dostal do tohto výberu ty?

"Ja som odišiel zo Slovenska do Španielska hrať ľadový hokej do Barcelony. Neskôr som presedlal na in line, hrával som za rôzne katalánske mužstvá. Gro tohto mužstva tvoria práve inlajnisti, akurát ja spolu s ďaľším slovákom Martinom Sivákom máme skúsenosti s hokejbalom."

To znamená, že si sa v Španielsku usadil?

"Áno, zostal som tu žiť, dokonca som sa oženil. Za manželku mám katalánku."

Existuje v Španielsku nejaká hokejbalová asociácia?

"Hokejbalová zatiaľ nie."

Aké sú možnosti u vás na tento šport? Sú k dispozícii napríklad ihriská?

"Ihriská sú, ale v Španielsku je populárne korčulovanie na tých klasických korčuliach, teda takých, aké poznáme z detstva. Mám na mysli tie korčule, kde sú kolieska vedľa seba. Tieto ihriská sú stále plné, je veľmi ťažké dostať sa na plochu. Preto hľadáme možnosti skôr v menších dedinkách, kde nie je toľko ľudí."

Majú Španieli vôbec vzťah k takému športu akým je hokejbal?

"Chlapcom z tohto výberu sa to veľmi páči, takže uvidíme čo prinesie budúcnosť. Ja si osobne myslím, že by sa to mohlo ujať, pretože finačne nie je tento šport až tak náročný."

To znamená, že uvidíme Španielsky výber na MS aj o dva roky?

"Nám by sa to veľmi páčilo, máme záujem."

Ako si spokojný s vašimi výkonmi?

"Treba povedať že ako nováčik sme zanechali dobrý dojem. Najspokojnejší som bol asi po zápase s Francúzmi, pretože tam nám vychádzali nejaké veci, ktoré majú chalani nacvičené s inline hokeja. S tými slabšími súpermi to bolo horšie. Potvrdilo sa, že čím slabší súper, tým sa nám hralo horšie. Povedal by som, že s tými top súpermi sme boli  takí zodpovednejší, hrali sme viac na istotu."

Ako teda ďalej?

"Máme v pláne ihneď po príchode založiť federáciu, budeme sa snažiť vytvoriť aj nejaké mládežnícke družstvá, nech potom máme na čom stavať."

Rodeným Španielom sa teda šampionát páčil?

"Áno, chalani boli veľmi spokojní. Páčili sa im medaily aj poháre. (Španieli sa umiestnili na celkovom 7. mieste - pozn. red.). Boli prekvapení, že aj za siedme miesto obdržali medaily. Páčila sa im celková organizácia i samotné mesto."

Vedia v Španielsku, že ich krajina hrá na Slovensku svetový šampionát?

"My sme presne z toho dôvodu, že nemáme vlastnú federáciu moc nerozkrikovali. Nevedeli sme či je vôbec legálne, že niekto ide reprezentovať Španielsko. Niečo vybehlo na internete medzi inlajnistami, čiže uvidíme čo sa bude diať, keď sa vrátime. Trošku sa už rozšírilo, že sme tu."

Ako sa stavia štát k financovaniu takýchto športov?

"V Španielsku je veľmi rozšírený inline hokej. A to je jeden z tých posledných športov, ktorý štát nejakým spôsobom dotuje. Uvidíme čo bude. Najskôr nusíme založiť federáciu, ale rátať so štátnou dotáciou bude asi nemožné, budeme si pomôcť sami. U nás je navyše momentálne dosť veľká kríza. V Španielsku je na prvom mieste futbal,tu je viac možností. My si musíme pomôcť nejak inak."

Videl si aj nejaký zápas A kategórie?

"Áno jasné, hlavne zápasy mojich rodákov."

Budeš teda držať našim palce?

"Áno, je to úplná samozrejmosť, dúfam, že to dotiahnu až do zlatého konca."

 

 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (2 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
2 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.