Žilina privíta regionálnu elitu na Víkende šampiónov, do popredia ide mládež!


By joziva - Posted on 19 jún 2021

Po ročnom odklade Žilina privíta ôsmy boj o titul kráľa regiónov! Špeciálna situácia si vyžiada aj špeciálny prístup.

Rok 2020 športu neprial a hokejbal nebol žiadnou výnimkou. Víkend šampiónov preto organizátori preložili, pričom svojho ôsmeho pokračovania by sa mal dočkať v auguste v žilinskej hale na Bôriku. Pokiaľ to epidemiologická situácia na Slovensku dovolí. V každom prípade, stav, v ktorom sa hokejbalové ligy nachádzajú, spôsobí hneď viacero zmien oproti tradičnému modelu. 

Ôsma edícia hokejbalového sviatku s názvom Víkend hokejbalových šampiónov sa bude konať počas víkendu 14. a 15. augusta 2021 v žilinskej hale na Bôriku. V týchto dňoch sa rozhodne, či sa niektorému tímu podarí prelomiť neutíchajúcu dominanciu Farmy Petržalka zo ZHbL, ktorá triumfovala aj vlani. Pozastavenie väčšiny regionálnych líg si ale vyžiada osobitný prístup pri možnostiach podania prihlášky.

"Keďže je turnaj v prvom rade náhradou za vlaňajší stratený rok, možnosť prihlásiť sa zostáva otvorená pre majstrov a vicemajstrov za sezónu 2018/2019. Pokiaľ bola sezóna 2019/2020 v lige riadne dohratá, miestenka platí aj pre najlepšie ligové mužstvá z tohto ročníka. Výnimočnosť situácie si však vyžiada osobitný prístup, preto po organizátor môže umožniť aj štart tímov z líg, ktoré neboli dohraté, a to na základe osobitného posúdenia," vraví za organizátorov pre TOPhbl.sk Ján Ivančík.

Napriek letnému termínu konania turnaja teda platí, že prihlasovanie na podujatie bude prebiehať na základe umiestnenia klubov v sezóne 2018/2019 a 2019/2020 (t.j. v uplynulom ročníku, nie v práve prebiehajúcom). V prípade neúčasti majstra, resp. vicemajstra sa miestanka posúva aj na ostatné tímy v lige, a to podľa poradia ich umiestnenia.

Pozitívnou novinkou Víkendu hokejbalových šampiónov 2021 je podpora od hlavného partnera podujatia - Nadácie SPP. Tá si uvedomuje dôležitosť športu v regiónoch, a to najmä v prípade športujúcej mládeže. Preto každé mužstvo, za ktoré nastúpia aspoň traja hráči do 20 rokov si môže uplatniť nárok na zníženie štartovného o polovicu!

"Sme veľmi radi, že Nadácia SPP tento rok podporí Víkend hokejbalových šampiónov, ktorý opäť raz môže poukázať na dôležitosť práce v regiónoch a zvýšiť prestíž regionálnych líg. Dôležitá je pritom najmä práca s mládežou, ktorej pandemické reštrikcie mimoriadne uškodili," dodáva Ivančík

Špičková hracia plocha, výborné športové prostredie a zázemie krajského mesta. To je komfort, ktorý bude na účastníkov prestížneho hokejbalového turnaja pripravený aj v roku 2021. Niet pochýb o tom, že nás čaká ďalší zaujímavý boj, ktorý prinesie súperenia zo všetkých kútov Slovenska.

Do Víkendu hokejbalových šampiónov 2021 sa môžu prihlásiť prednostne 2 najlepšie umiestnené tímy z každej regionálnej súťaže na Slovensku. V prípade neúčasti ligového šampióna, resp. porazeného finalistu prechádza pozvánka na zvyšné kluby v lige. Aj v ôsmom ročníku Víkendu hokejbalových šampiónov platí, že súťaž, ktorá sa hrá systémom 3+1 môže byť zastúpená po dohode s organizátorom i výberom súťaže (v ktorom budú mať proporčné zastúpenie najlepšie ligové mužstvá), prihlásiť sa môže i víťaz súťaže hranej turnajovým systémom. Pri ligách, ktoré sa nehrajú systémom 5+1 si organizátor vyhradzuje právo udeliť odôvodnenú výnimku pri skladbe tímu. Organizátor si ponecháva právo udeliť odôvodnenú výnimku pri prihlasovaní tímov z regiónov, kde sa hokejbal súťažne nehrá.

Cieľ turnaja je teda jasný. Dať všetkým regionálnym šampiónom na Slovensku možnosť zmerať si sily s celoštátnou konkurenciou. Regionálne tituly tak zrazu môžu nabrať výrazne ligotavejší lesk a celé Slovensko bude môcť pozorovať, ktorá regionálna súťaž má skutočne hokejbalové zázemie.

Za posledné roky sa zdá, že dominancia Farmy Petržalka je neprelomiteľná, no v siedmom ročníku nechýbalo veľa, aby "farmári" skončili bez najcennejšieho kovu. Poriadne ich potrápila Stupava, Funky Monkeys i Euroimpex. Striebro napokon zostalo v domácej Žiline, a to vďaka výborným výkonom hráčov z Euroimpexu. O bronz sa pobili Mikomix a Stupava.

Rovnako ako každoročne, aj tentoraz bude Víkend hokejbalových šampiónov kvalitne mediálne zastrešený, a to vďaka mnohým mediálnym partnerom podujatia. Samozrejmosťou sú live štatistiky, fotografie a videá z podujatia, ale aj rozhovory a iné zaujímavosti. Chýbať nebude ani sprievodný program. Organizátor ale pripravuje aj ďalšie zaujímavosti a súťaže, ktoré budú do začiatku turnaja prezentované na TOPhbl.sk – t.j. na webe hlavného mediálneho partnera podujatia.
OrganizátorTOPhbl.sk a občianske združenie ŠOK - Šport Osveta Kultúra s podporou SHbÚ

Dátum: 14. a 15. august 2021

Dejisko: Hala na Bôriku, Žilina

Predpokladaný hrací čas: 2x12 min (so zastavovaním - čistý čas), môže byť upravený s ohľadom na počet prihlásených tímov

Pravidlá: platné pravidlá SHbÚ bez zakázaného uvoľnenia, herný systém 5+1. Nakoľko ide o turnaj regionálnych líg s rôznymi povinnými výstrojami, prilba nebude povinná, ale organizátor jej využitie výslovne odporúča. Všetci hráči jedného družstva musia mať jednotné dresy, tepláky resp. štulpne u brankárov nemusí byť zachovaná farba dresov. Čakacia doba nie je. Tresty podľa sadzobníka SHbÚ (2, 5, 10, OT ). V prípade bitky alebo vážnej šarvátky, či vyššieho trestu je organizátor oprávnený udeliť hráčovi zákaz na jeden alebo viac zápasov, prípadne zákaz hry až do konca turnaja.

Pre určenie poradia v skupinách sa postupuje v zmysle nasledovného kľúča: 1. body, 2. lepší vzájomný zápas, 3. rozdiel skóre, 4. vyšší počet strelených gólov, 5. žreb/rozstrel na 3 samostatné nájazdy podľa rozhodnutia organizátora.

Bodovanie v skupinách: 3 body výhra, 2 body výhra po samostatných nájazdoch, 1 bod prehra po sam. nájazdoch. V prípade nerozhodného skóre po riadnom hracom čase nasledujú samostatné nájazdy v počte 3.

Každý hráč hrá na vlastnú zodpovednosť, v areáli ihriska bude len základná zdravotná pomoc. Dodržiavať bude potrebné hygienické a protiepidemiologické opatrenia platné v čase konania turnaja. V prípade nepriaznivej epidemiologickej situácie na Slovensku si organizátor vyhradzuje právo podujatie zrušiť. Uhradené štartovné bude v takom prípade vrátené.

Ubytovanie: V okolí haly je viacero ubytovní, organizátor vie v prípade záujmu odporučiť vhodné ubytovanie. Tímy si ubytovanie zabezpečujú samostatne, organizátor je však aj pri riešení týchto otázok nápomocný.

Štartovné: 130€/klub (štartovné, resp. po dohode s organizátorom jeho časť, je potrebné uhradiť podľa výzvy organizátora, pri neúčasti sa uhradené štartovné nevracia). V prípade, ak budú na súpiske mužstva figurovať aspoň traja hráči pod 20 rokov (ktorí reálne na turnaj pricestujú a zasiahnu do hry), má mužstvo nárok na zníženie štartovného o polovicu. Štartovné sa pred turnajom na výzvu organizátora uhrádza v plnej výške, pričom po preukázaní splnenia požiadavky pred štartom prvého zápasu na mieste konania turnaja bude polovica štartovného vrátená klubu.

Pitný režim: zabezpečuje organizátor

Rozhodcovia: skúsení arbitri spĺňajúci kritériá SHbÚ

Súpiska mužstva: Pred začiatkom turnaja budú všetky tímy vyzvané na to, aby predložili organizátorovi svoju súpisku, na ktorej budú uvedení všetci hráči, ktorí budú štartovať počas turnaja. Toto opatrenie má zabezpečiť, aby tímy hrali v zložení, v ktorom nastupovali vo svojich regionálnych súťažiach. Keďže tímy môžu mať záujem počas zimy aj o nové akvizície, bude stanovený presný počet výnimiek, teda hráčov, ktorí môžu nastúpiť aj za klub, v ktorom počas sezóny nenastupovali. Tento počet bude upresnený do začiatku turnaja, nemal by ale prekročiť piatich hokejbalistov. Záväzná bude odovzdaná súpiska. Po začatí prvého stretnutia tímu na turnaji nebude možné na súpisku dopisovať ďalších hráčov. Každý hráč zapísaný na súpiske bude môcť nastúpiť, to aj v prípade, že neabsolvoval stretnutia zo základnej časti.

Herný model (základná skupina a play-off) budú určené na základe finálneho počtu účastníkov.

Okrem hokejbalu budú pripravené i ďalšie, sprievodné atrakcie (napr. súťaž o kráľa strelcov alebo v presnosti streľby) – viac informácii o nich nájdete do začiatku turnaja na TOPhbl.sk.

Prihlasovanie a podrobné informácie:
info@sokoz.skredakcia@tophbl.sk

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (1 vote)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
2 + 5 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.