Zvolenská bašta ožíva, Blazsek: ihrisko po výstavbe darujeme mestu


By Ján Ivančík - Posted on 21 január 2015

Vo Zvolene chcú hokejbal prepojený so sídliskom, extraligu vo všetkých kategóriách, mestskú ligu i športové triedy.

Zvolenská hokejbalová bašta opäť ožíva. Na sídlisku Sekier, konkrétne pri základnej škole na Alexyho ulici totiž vyrastá nové hokejbalové ihrisko a okolo neho aj veľká nádej, odhodlanie a ideály.

Samotná výstavba ihriska by nebola ničím výnimočným, pretože tie v poslednom období na Slovensku utešene pribúdajú. Zvláštny je ale projekt,  jeho pozadie a konečný cieľ.

„Rozpočet nového ihriska je približne 45-tisíc eur. Pôvodne mal byť nižší, no následne sa opäť navýšil. Ihrisko by mohlo byť vystavané teoreticky už v apríli. Bude spĺňať všetky štandardy na to, aby sa na ňom mohla hrať zvolenská liga, extraliga i všetky mládežnícke extraligy. Veľkou výhodou je priame spojenie so sídliskom,“ začal s objasňovaním projektu jeho hlavný realizátor Ján Blazsek, ktorý sa do práce pustil najmä spolu s Jaroslavom Markom.

Do projektu vložil nemálo úsilia aj bývalý hokejový reprezentant Ladislav Čierny, ktorý je momentálne poslancom mesta Zvolen a zo svojej pozície sa hokejbalistom snaží všemožne pomôcť.

V čom je prepojenosť na sídlisko výhodou?

„V prvom rade preto, lebo každý záujemca, dieťa alebo dospelý ho bude mať ihneď po ruke. Bude otvorené pre všetkých a to ako hráčov, tak aj divákov. Keď sa hrá extraliga kdesi za mestom, bežní ľudia si naň nájdu cestu iba ťažko. Tu bude priamo pod oknami a o návštevnosť sa báť nemusíme. Aj náhodní okoloidúci sa budú môcť pristaviť a keď uvidia krásu tohto športu, prídu opäť. Raz to bude tridsať, inokedy päťdesiat alebo sto ľudí. Toto ihrisko bude žiť stále,“ vraví Blazsek, ktorý je aktívnym hokejbalistom a spolu so svojim tímom Bukovinka Zvolen sa už onedlho predstaví na Víkende hokejbalových šampiónov hájac mesto Zvolen i Banskobystrickú ligu.

Večným problémom sú najmä financie. Zvolenčania už ale majú všetko pripravené.

„V tomto smere je všetko pripravené. Mesto prispeje v absolútnych číslach jedenástimi tisícmi eur. Zvyšné peniaze idú priamo od hokejbalistov a sponzorov. Čo ľudia ani nevedia pochopiť je fakt, že následne darujeme ihrisko mestu. My dostaneme iba prenájom za euro, vlastníctvo ale bude mestské,“ vraví o netradičnom modeli financovania Ján Blazsek pre TOPhbl.sk.

Ihrísk vo Zvolene a iniciatív bolo viacero. Iba nedávno ukončil svoju činnosť po 15-tich rokoch fungovania N-Sport Zvolen, ktorý sa dlho snažil o presadzovanie hokejbalu v meste. Čo všetkým ihriskám chýbalo.

„Jednému to, druhému zas niečo iné. Hokejbalové ihrisko pri bývalom osemročnom gymnáziu nespĺňa parametre pre extraligu. Druhé zas nemá šatne. Preto sa extraliga presúvala kade-tade, devätnásťroční hrajú extraligu v Žiari nad Hronom a mestská liga zanikla a hrá sa iba v Banskej Bystrici. Výhodou nového areálu sú školské šatne, dobrá dostupnosť a navyše aj jedáleň pre prípad organizovania väčšieho podujatia,“ znejú slová organizátorov veľkého projektu.

Ako už bolo spomenuté, Zvolenčania chcú postupne ísť všetkými smermi. Vybudovať infraštruktúru je základ. Potom sa pobiť o extraligu, vybudovať si mládežnícke tímy v najvyššej súťaži a rozbehnúť aj mestskú ligu. Nemá to ale háčik? Nezáujem mládeže a nedostatok tímov pochovali už nejednu podobnú aktivitu.

„Aj v tomto smere sme uvažovali ako napredovať. Chceli by sme preto vytvoriť hokejbalové triedy, ktoré budú vychovávať mladé talenty. Máme to už predrokované. Výhodou je, že máme futbalové triedy, ktoré majú málo žiakov a potrebujú posilniť. Takáto symbióza je preto všestranne prospešná a tešia sa z nej všetky strany,“ objasnil plány Zvolenčanov Ján Blazsek.

Foto: Jaroslav Marko

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4.2 (5 votes)

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
13 + 7 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.