Országh Cup sľubuje množstvo kvalitných súbojov


By Ján Ivančík - Posted on 14 apríl 2011

Jeden z najlepších turnajov na Slovensku už čoskoro.

Veľkonočný víkend v Banskej Bystrici prinesie veľkú športovú udalosť. Jeden z najlepších hokejbalových klubových turnajov v tomto roku Országh Cup 2011 privíta 18 tímov z celého Slovenska na svojom druhom ročníka. Predstaví sa tu mnoho kvalitných hráčov, konkurencia je veľká. Organizátorov veľmi teší, že aj tento rok môžu počítať s vlaňajšími medailistami. Obhajcom prvenstva je tím Sharks Zvolen.

Osemnásť  tímov je rozdelených do šiestich skupín. Postupový kľúč je jednoduchý. V skupine odohrá každý s každým jeden zápas a po poslednom zápase sa vytvorí jedna celková tabuľka, kde víťazi skupín budú podľa určených pravidiel nasadení na miesta 1-6, druhé tímy na miesta 7-12 a tretie tímy na miesta 13-18. Tímy na prvých 14 miestach celkovej tabuľky majú play-off zaručené. Posledné 4 tímy sa stretnú systémom 15.-18. a 16.-17. v kvalifikačnom zápase o play-off. Víťazi kvalifikačných zápasov doplnia šestnástku tímov pre play-off. Pri žrebovaní skupín organizátori rozdelili účastníkov do troch košov podľa príslušnosti geografickej, ale i podľa príslušnosti k súťaži, v ktorej daný tím pôsobí, aby sa docielila rôznorodosť a fér vyžrebovanie každej skupiny.

Prvý kôš predstavovali domáce tímy a tím HbK Krupina, ktorý tiež pôsobí v Banskej Bystrici. Predstavme si domáce tímy:

Országh Team Banská Bystrica

Tím pod taktovkou riaditeľa turnaja Martina Cabana bude určite chcieť odčiniť vlaňajšie sklamanie. Jadro tímu tvoria hráči úspešného druholigového tímu HbK One Taxi (predtým Cult Club Canadiens). Určite sa budú spoliehať na najlepšieho brankára druhej ligy Milana Martinca. Tím bude doplnený o ďalších skvelých hráčov ako kapitán najúspešnejšieho bystrického tímu Cocra Radvaň – Jozef Jedlíček, ďalej Ľubomír Čtvrtníček (bývalý kapitán Iskry Banská Bystrica), Stanislav Srnka, hokejisti Michal Babic, Lukáš Rapčan a mali by sme sa v radoch tímu dočkať aj zástupcu z hokejového HC´05 a čerstvého slovenského reprezentanta Mateja Češíka. Tím má veľké ambície a hlási útok na najvyššie priečky.

BBHbÚ Banská Bystrica

Výber mal na starosti predseda Banskobystrickej hokejbalovej únie a hráč extraligistu SPORT TREND Žiar nad Hronom Andrej Nemček. Do svojho tímu vybral to najlepšie, čo ponúkajú elitné prvoligové tímy v Banskej Bystrici. V bránke sa predstaví niekoľkonásobný najlepší brankár 1. Ligy v Banskej Bystrici Marek Snitka z Cocry Radvaň. V útočných radoch nebudú chýbať najproduktívnejší hráč minulej i prebiehajúcej sezóny Juraj Donoval z Eagles a jeho tímoví kolegovia Pavol Babic a Andrej Mrena, aj keď jeho štart je ešte otázny. Z tímu N-Sport svoju účasť vo výbere prisľúbili okrem iných rýchlici Marián Lunter a juniorský reprezentant Marek Gáborík. Tím ašpiruje minimálne na prvú štvorku, uvidíme, čo sa mu podarí ukázať na ihrisku.

HbK Monkeys Banská Bystrica

Jediný klubový zástupca z Banskej Bystrice, ktorí dostal od organizátorov zelenú na základe výborného a prekvapivého výsledku z prvého ročníka, na ktorom sa umiestnil najlepšie z domácich tímov, na 4. mieste. Ak brankárska opora Peter Gálik opäť bude chytať v minuloročnej turnajovej forme, môže Monkeys znovu pomýšľať na malé prekvapenie. Dlhoročná výborná partia okolo kapitána Borisa Šuleka sa vie zomknúť a kolektívny výkon môže tomuto tímu priniesť úspech.

Suro Team Banská Bystrica

Kapitánom tímu je Roman Surový, ktorý pri skladbe svojho mužstva isto využije svoje dobré vzťahy s hráčmi HC´05 Banská Bystrica, a tak by sme sa v tomto tíme mohli dočkať zaujímavých mien. Najistejšou akvizíciou sa zdá byť zlý muž HC´05 a postrach extraligových klzísk Lukáš Bambúch, ktorému mimochodom hokejbal ide vynikajúco. Súpiska tímu sa pokojne môže ešte rozšíriť aj o ďalšie známe mená z bystrického hokejového klubu a tento tím určite bude tiež veľmi silný. Okrem hokejistov sa v ňom predstavia aj hokejbalisti, prevažne z druholigového tímu Extrem Sásová, ktorý ašpiruje na postup do 1. ligy.

Výber 2. ligy Banská Bystrica
Názov tímu nie je úplne výstižný, keďže v tíme sa predstaví aj značná časť prvoligistov. Tento tím mal na starosti Maroš Števák, ktorý sa predstaví medzi troma žrďami. Vo svojom výbere stavil na mladosť a tento tím bude možno najmladším tímom turnaja. Ťahúňmi by mali byť hráči prvoligového tímu Plej Bojs, ktorý má zatiaľ rozohratú dobrú sezónu, keď si dokázali poradiť aj s úradujúcimi majstrami Eagles. Tento tím môže byť čiernym koňom turnaja.

HbK Krupina
Tím, ktorý dlhoročne pôsobil vo zvolenskej OHL tento rok svoju ligovú príslušnosť presťahoval o niečo severnejšie do Banskej Bystrice, kde účinkuje s omladeným kádrom v druhej lige a nepočína si vôbec zle. Na turnaj však isto prídu starí harcovníci a posily zvučných mien. Predpokladaná je samozrejme účasť Mateja Mittera, no a samozrejme hráčov ešte stále úradujúceho majstra Slovenska LG TPS Bratislava Petra MIttera a rovnako Ľuboša Drozdíka. Ak tím príde v svojom najsilnejšom zložení, bude ťažkou prekážkou pre každého. Zveavý však budeme na výkony brankárov Krupiny, kde má tento tím asi najväčšiu slabinu, avšak mladí gólmani sa môžu nabudiť práve proti zvučným súperom.

2. kôš tvorili tímy zo západného Slovenska, poďme si ich postupne predstaviť.


HK Bratislava Raptors

Účastník 1. Slovenskej ligy – Bratislava-Záhorie v tejto sezóne zatiaľ okupuje stred tabuľky, vlani pôsobili ešte v bratislavskej Superlige a sezónu ukončili na 3. mieste. Prípsali si aj turnajové víťazstvo na trnavskom Pretorians Cup. Na našom turnaji skončili na vynikajúcom treťom mieste. Obhajoba bude však tento rok veľmi ťažká.

HbT Slovan Fans Bratislava

V prebiehajúcej sezóne 1. Slovenskej ligy Bratislava-Záhorie patrí Slovan Fans k top tímom. Okrem toho na hokejbalovom turnaji fanklubov v Nitre získali prvenstvo vlani aj predvlani. Každým rokom je tím kvalitnejší. Vlaňajšie účinkovanie na Országh Cupe im však veľmi nevyšiel, keď podľahli práve svojím súperom z ligy Raptors po nájazdoch a boje o medaile si tak nevyskúšali. Tento rok by určite v play-off chceli ísť čo najďalej. Taktiež na klubovej stránke hlásia posily zvučných mien, avšak uvidíme, či si ich dres skutočne aj oblečú počas veľkonočného víkendu v Banskej Bystrici.

Watberg Senec
Najúspešnejší tím Seneckej hokejbalovej ligy túto sezónu. Stratil zatiaľ len jeden jediný bod, keď v jednom zápase svojho súpera dorazil až v nájazdoch. Inak má na svojom konte len samé víťazstvá a zdá sa, že tento rok nikto nebude mať na to, aby v Senci zosadil Watberg z trónu. V radoch tohto tímu by sa mali objaviť aj ťahúni, bratia Kováčovci, ktorí si v tomto ročníku zahrali aj slovenskú extraligu za Profis Sharks Bratislava. Róbert Kováč pravidelne okupuje čelné priečky kanadského bodovania, a to tak v 1. lige Bratislava-Záhorie, kde pôsobí v tíme Jokerit Petržalka, ako aj v seneckej lige. Na jeho góly sa bude tím spoliehať aj tento krát. Vlani sa ukázal vo výbornom svetle, vtedy v drese Raptors.

Routiners Zlaté Moravce
Klub s dlhou históriou (založený v roku 1988) momentálne pôsobí v Nitrianskej hokejbalovej lige. Aktuálne sa pohybuje v strede tabuľky a svoje kvality ukázal aj v prípravnom zápase proti extraligistovi zo Žiaru nad Hronom, kde dlho hral vyrovnanú partiu. Do sezóny 2007/2008 bol tím účastníckom Zlatomoraveckej ligy, v nasledujúcej sezóne vyhral ligu vo Vrábľoch. Minulý rok sa tím zúčastnil prestížneho Stümpel Cupu a ani v Banskej Bystrici nemajú premiéru. Isto však budú chcieť skončiť ešte lepšie, ako tomu bolo naposledy.

Únikový Východ Topoľčany
Tím pôsobiaci v 2. lige – Bošany, kde hrávajú tímy z partizánskeho, Topoľčian, či Prievidze, tvoria hráči, ktorí už na rôznych turnajoch v banskobystrickom regióne štartovali alebo tu dokonca hrávali súťažne (Anton Žuchovský, bratia Lutonskí). Naposledy sa Únikovému východu podarilo vyhrať v lete 2010 kvalitne obsadený turnaj Harvard Cup v Bošanoch. Mužstvo pod názvom Únikový Východ štartovalo v Banskej Bystrici aj na letnom Summer Cupe, kde zanechalo veľmi dobrý dojem, vtedy však reprezentovalo Partizánske.

Vrbovské Lavíny
Tento tím taktiež pôsobí ako Únikový Východ v 2. lige – Bošany. Aj pri tomto účastníkovi môžeme skonštatovať, že nepôjde o ich premiéru na banskobystrickej Aréne Barani. Taktiež sa zúčastnili na letnom Summer Cupe. Na spomínanom Harvard Cupe v Bošanoch skončili na piatom mieste, na Summer Cupe sa neprebojovali do najlepšej osmičky. Určite sa budú snažiť si svoje umiestnenie pri svojej premiére na Országh Cupe vylepšiť.

3. kôš tvorili štyri tímy z východného Slovenska a dvaja top zástupcovia zvolenského hokejbalu:

VB reality Spišská Nová Ves
Tradične silný tím a dobrá partia zo Spišskej Novej Vsi, predtým hrajúca pod názvom STEZ, je už v Banskej Bystrici na turnajoch ako doma. Z vlaňajšieho Országh Cupu má tím striebro. Vo finále podľahli tesne na nájazdy. Aj tento rok sa očakáva, že kapitán Peter Findura donesie so sebou kvalitný tím plný hokejistov zo spišského regiónu. Uvidíme, či sa môžeme tešiť aj na jednu z hviezd vlaňajšieho turnaja Adama Lapšanského. Predpokladáme, že Spišiacu domov bez medaily nebudú chcieť odísť.

Mirex Spišská Nová Ves
Podľa avizovaných informácii má tento tím byť minimálne tak isto kvalitný ako ich Bystričanom známejší kolegovia z VB reality. Tím by mal byť taktiež zložení z hokejistov známych mien. Fanúšikom HC´05 isto netreba predstavovať Miroslava Vantrobu, ktorý by mal nastúpiť vo farbách tohto tímu, ktorý v súťaži v Spišskej Novej Vsi vlani triumfoval. Podľa nás to proti tomuto súperovi nebude mať nikto ľahké.

MŠK Kežmarok
Ak vlaňajší účastník extraligy, piaty tím na Slovensku, víťaz Mamut Cupu seniorov v roku 2010, kde vo finále zdolal slovenskú reprezentáciu(!!!) príde v silnom zložení, dovolíme si tvrdiť, že ide o jedného z najväčších favoritov turnaja. Mladé a behavé mužstvo hrá fyzicky veľmi náročnú hru, ktorej mnohé tímy nestíhajú. Organizátori sa tešia na štart tohto tímu a sú plní očakávaní, v akej zostave sa Kežmarok v Banskej Bystrici predstaví, nakoľko značný počet hokejbalistov z Kežmarku si oblieka reprezentačný hokejbalový dres. Podľa nás kandidát na medailu.

Gelnica
Ďalší zástupca z východného Slovenska je pre organizátorský tím asi najväčšou neznámou. Mužstvo by malo byť zložené prevažne z hokejistov pôsobiacich v HK Slovan Gelnica, tím je účastníkom 2. hokejovej ligy. Očakávame však hokejbal založený na štýle ľadového hokeja, ktorí je pri dobrej kondícii hráčov veľmi nepríjemný a proti takýmto súperom sa hrá skutočne ťažko. Výkonmi tímu sa však necháme prekvapiť

Bukovinka Zvolen
Jedno z historicky najúspešnejších slovenských klubových tímov na regionálnej úrovni sa v Banskej Bystrici predstaví po prvý krát, aj keď pri vyslovení názvu tímu každý Bystričan veľmi dobre vie, že sa za tým skrýva kvalita. Bukovinka je niekoľkonásobným majstrom zvolenskej ligy. Pred touto sezónou došlo k značnému omladeniu kádra okolo kapitána Jána Blazseka, ale to nič neberie na sile tohto tímu. Výber z hráčov Zvolena vždy vedel zahrať vynikajúci hokejbal, o čom svedčí aj prvenstvo na Stümpel Cupe v roku 2009. Ďalší z favoritov turnaja.

Sharks Zvolen
Zámerne na koniec sme si v predstavovaní nechali obhajcu prvenstva z premiérového ročníka Országh Cupu. Sharks Zvolen vlani vo finále porazil VB reality Spišská Nová Ves v nájazdovom rozstrele, ktorému predchádzal dlho dikutovaný neuznaný gól, ktorý padol tesne po uplynutí riadnej hracej doby. Autorom toho gólu bol Michal Chovan, momentálne hráč HKm Zvolen a hokjbalových Nitrianskych Rytierov, čerstvý reprezentant Slovenska v hokeji i hokejbale. Ani neuznaný gól však tímom Sharks neotriasol a svoje víťazstvo potvrdili v spomínanej nájazdovej lotérii. Azda aj tento rok sa môžeme tešiť na podobne silný výber. Obhajoba prvenstva však bude veľmi náročná. Stačí si ešte raz pozrieť vizitky všetkých tímov. Dopredu je veľmi ťažké tipovať, kto ako skončí, a nám ani táto úloha neprináleží. Chceme Vás však aj touto cestou pozvať na hokejbalovú Arénu Barani počas veľkonočného víkendu. Taký kvalitný športový zážitok sa isto nevidí každý deň.

 

14:25 F BBHbÚ B. Bystrica  - Raptors BA  
15:00 D VB reality SNV  - Országh Team BB  
15:35 E Routiners Z. Moravce  - Krupina  
16:10 F Mirex SNV  - BBHbÚ B. Bystrica  
16:45 D Slovan Fans BA  - VB reality SNV  
17:20 E Sharks ZV  - Routiners Z. Moravce  
17:55 F Raptors BA  - Mirex SNV  
           
čas č. zápasu NEDEĽA 24.4.2011 kolo
7:30 1 15.  - 18. kvalifikikácia o play off
8:05 2 16.  - 17.
8:40 3 3.  - 14. osemfinále play off
9:15 4 4.  - 13.
9:50 5 5.  - 12.
10:25 6 6.  - 11.
11:00 7 7.  - 10.
11:35 8 8.  - 9.
12:10 9 2.  - víťaz zápasu č. 1
12:45 10 1.  - víťaz zápasu č. 2
13:20 11 víťaz zápasu č. 3  - víťaz zápasu č. 6 štvrťfinále play off
14:00 12 víťaz zápasu č. 4  - víťaz zápasu č. 5
14:40 13 víťaz zápasu č. 9  - víťaz zápasu č. 7
15:20 14 víťaz zápasu č. 10  - víťaz zápasu č. 8
16:00 15 víťaz zápasu č. 13  - víťaz zápasu č. 11 semifinále play off
16:40 16 víťaz zápasu č. 14  - víťaz zápasu č. 12
17:30 17 porazený zápasu č. 15  - porazený zápasu č. 16 o 3. miesto
18:15 18 víťaz zápasu č. 16  - víťaz zápasu č. 15 finále

 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 4.8 (4 votes)
Značky

ale najlepsi vyber tam necestuje,je to muzstvo zlozeni z niekolkych hracov,,a z hracov ligydvoch muzstiev,ale najlepsi vyber budu mat kezmarok,na mamute,tam bude sila hehe

ti rikam ze nebude stat pri vas cely zivot stastena :) 

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
5 + 13 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.