Moško: Z Plzne netreba robiť unáhlené závery


By Ján Ivančík - Posted on 18 december 2014

"Jedná sa o miestenky na majstrovstvá sveta, a preto je jasné, že každý chce bojovať o to, aby dokázal trénerom, že na to má," hovorí Peter Moško v rozhovore pre TOPhbl.sk.

Výborné výkony v bránke Pruského vyniesli gólmana Petra Moška až do reprezentácie. Na turnaji v Plzni si ale neužíval iba príjemné pocity. V úvodnom stretnutí síce vychytal proti Švajčiarsku nulu, no následne už prišli iba prehry.

„Bolo mi veľkou cťou reprezentovať Slovensko na medzinárodnej úrovni. Je to pre mňa obrovská skúsenosť a hlavne veľká motivácia do budúcnosti. Som veľmi rád, že som sa mohol predviesť aj v zápase,“ povedal pre TOPhbl.sk Peter Moško, ktorý priznal aj úvodnú trému: „Pred prvým zápasom so Švajčiarskom som mal rôzne obavy, či nedostanem lacný gól. Po chytení prvej strely to však zo mňa opadlo a chytalo sa mi výborne.“

Turnaj veľa radosti pre slovenský výber nepriniesol Po prvý raz sme si pripísali aj prehru so Švajčiarskom. Zatiaľ čo náš výber chce na tento okamih čo najskôr zabudnúť, pre Helvétov ide o sviatok.

Veľa radosti sme si neužili, ale netreba z toho robiť urýchlené závery. Prvý zápas so Švajčiarmi sa nám vydaril. Hrali sme zodpovedne a efektívne. Proti Čechom sme nastúpili s taktikou napádať a nenechať ich rozohrávať. Keby sme premenili šance, mohlo byť 5:1, ale na keby sa nehrá. Zápas sa zvrtol proti nám a prehrali sme 2:3,“ začal s hodnotením víkendu reprezentačný brankár a pokračoval: „Na druhý deň sme hrali so Švajčiarmi a zdalo sa mi, že chalani ten zápas trošku podcenili. Mysleli si, že výhra príde sama. Švajčiari mali na konte tri prehry, skoro debakle. Posledný duel chceli a museli niečo ukázať.“

Organizátorskej krajine nadchádzajúceho svetového šampiónatu sa to napokon podarilo.

„Napádali, behali s nami. Boli nepríjemným súperom. Zápas sa zo začiatku vyvíjal podľa našich predstáv, ale následne prišiel tlak súpera a rýchle góly. Hneď z toho bola dráma so šťastnejším koncom pre súpera. V poslednom stretnutí proti Česku sme chceli vyhrať, aby sme si navrátili reputáciu. Česko ale dalo šťastný gól a prehrávali sme 1:0. Podarilo sa nám síce vyrovnať ešte v prvej tretine, a potom sa aj dostať do vedenia, ale v závere sme odpadli. Česi dali tri zásahy a bolo rozhodnuté. Turnaj bol veľmi fyzicky náročný. V piatom tréning, skoro ráno vstávať a nasledovala šesťhodinové cesta do Plzne. Potom obed, zápas, večera, zápas, ráno rozbor zápasu, ďalšie stretnutie, obed a opäť zápas... Nebolo ani času na zregenerovanie,“ opísal program reprezentantov v Česku Peter Moško.

Po takejto bilancii sa zdá, že Švajčiarov sme raz podcenili, ale Česko bolo skrátka lepším tímom.

„Oba zápasy rozhodli maličkosti. Pár chýb, ktoré sme urobili súper zužitkoval. My sme nevyužili šancu rozhodnúť prvý zápas už v úvode. Pomer striel bol následne vysoko v prospech Česka. My sme málo strieľali od obrancov. Česi majú v kádri výborných bekov a tí vedia páliť prudko a razantne. V zápase, ktorý som odchytal ja bol pomer striel po druhom dejstve 20:6 v prospech súpera. To bola zrejme príčina, prečo sme prehrali,“ zamyslel sa Moško.

Hráči sa ale zhodli na tom, že herný prejav nebol zlý.

„Hrali sme jednoducho, plnili sme trénerove pokyny. Česko však vie hrať dosť osobne a nedáva možnosť streľby. Keď to aj prišlo, loptičku zblokoval nejaký hráč, alebo to brankár chytil,“ vraví ochranca svätyne Pruského.

Z klubového dresu do reprezentačného je ďaleko a vraj je v tom aj veľký rozdiel. Aj keď domáca súťaž nasadzuje latku vysoko, národné výbery sú o niečom inom.

„Medzi národné fórum je niečo iné ako extraliga. Hralo sa vo veľmi vysokom tempe a nasadení. Musel som sa sústrediť na každý okamih, lebo súper skúšal strieľať z každej pozície. Už aj na svetovom pohári klubov som videl obrovský rozdiel medzi extraligou a nadnárodným turnajom. Toto ale bolo ešte o stupienok viac. Vidieť to bolo už v zápase so Švajčiarmi, ale hlavný rozdiel prišiel proti Čechom. Tam som mal práce viac, než dosť,“ nemohol si sťažovať na slabé vyťaženie Peter Moško.

Reprezentačné akcie sa množia a má to svoj dôvod. Už o pár mesiacov totiž vypukne svetový šampionát vo Švajčiarsku. Pozvánok bude málo, a tak sa o ne treba biť.

„Nepovedal by som, že medzi hráčmi bola rivalita. Dravosť a súťaživosť ale áno. Počas všetkých zápasov a aj mimo nich sme jedna partia. Aj keď niekomu zápas nevyšiel, druhý ho podržal a podporil. Jedná sa o miestenky na majstrovstvá sveta, a preto je jasné, že každý chce bojovať o to, aby dokázal trénerom, že na to má. Najbližší cieľ je zraz v Gajaroch,“ vytýčil na záver nášho rozhovoru ďalšiu osobnú métu Peter Moško.

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (5 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
1 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.