LG Bratislava cíti vedomé a úmyselné poškodenie klubu


By Ján Ivančík - Posted on 30 máj 2018

Prinášame Vám plné, nerevidované, znenie vyjadrenia trénera LG Bratislava Jaroslava Šalku, ktoré poskytol našej redakcii.

Ako je známe, extraligová sezóna vyvrcholila dramatickým finále medzi Kometou Vrútky a LG Bratislava. O všetkom sa rozhodovalo až v piatom súboji, ktorý po samostatných nájazdoch priklonili na svoju stranu Vrútky a získali tak prvý titul vo svojej histórii. Tomuto momentu však predchádzal kontroverzný moment, kedy rozhodcovia neuznali gól hosťujúceho celku - LG Bratislava. 

Práve k danému okamihu nám do redakcie bolo doručené vyjadrenie hlavného trénera LG Bratislava Jaroslava Šalku, ktoré publikujeme v plnom znení, bez akýchkoľvek redakčných úprav:

"Už od pondelka sa začali diať zvláštne veci okolo nasadenia rozhodcov na piaty - rozhodujúci zápas extraligy.

Pán Száraz svojvoľne odobral právomoc nasadiť rozhodcov predsedovi komisie rozhodcov, ktorý je do tejto funkcie riadne zvolený Radou SHBÚ a je to v jeho kompetencii a rozhodol sa, že on to zvládne najlepšie, lebo na hokejbalovej únii bol v tom čase viceprezident; generálny sekretár; rovnako vstupoval do rozhodovania aj disciplinárnej komisie; je riaditeľ MS 2019; je členom Ružinova a taktiež ich sponzor; šéf seneckej ligy, kde hrajú až 4 mužstvá; tréner masters reprezentácie; člen boardu ISBHF a neviem, čo ešte.

Pán Száraz nás na začiatku týždna informoval, že zápas budú pískať dvaja českí rozhodcovia, avšak v zápätí to zmenil, že rozhodcovská dvojica budú páni Pikula  - Krist. Ďalší deň už to zmenil na Pikula - Valachovič a v piatok to opäť zmenil na Valachovič – Černý. Taktiež nás informoval o nasadení bránkových rozhodcov a o možnosti, v prípade sporného momentu, pozrieť video záznam, aby bolo všetko v duchu fair play. Teraz tvrdí, že video je z rozpore s pravidlami, ale to je aj bránkový rozhodca, ktorý sa ako Martinčan, samozrejme, priklonil na stranu Vrútok a ovplyvnil celosezónne snaženie nášho klubu. 

On sám sa dal nominovať ako delegát stretnutia, i keď na to nemá žiadne právo ani vedomosti, lebo takúto funkciu môže zastávať len bývalý rozhodca s dlhodobými skúsenosťami. A keď nastal okamih, že bolo treba riešiť sporný moment, ktorý naozaj nastal v 40. min zápasu, tak neviem, na základe akých skúseností, pán Száraz vydával rozhodnutia. Pán Valachovič ma prišiel informovať, že si ide pozrieť video, aby sa sporný moment spravodlivo vyriešil. Ale keď prišiel takzvaný delegát, pán Száraz, k rozhodcom, už všetci niekoľkokrát videli záznam, z ktorého bolo zjavné, že sme strelili regulérny gól. A už to vedel aj on, tak zakázal pozrieť video rozhodcom. Spravil to svojvoľne, bez akejkoľvek právomoci na zasahovanie do tohto zápasu a vrátil rozhodocov v čase, keď ešte neexistoval žiadna možnosť využiť túto techniku, aby bolo všetko spravodlivé. Pán Száraz svojim konaním hrubo poškodil náš klub. Myslíme si, že to spravil vedome, naschvál a úmyselne. A fair-play dostalo od neho poriadnu facku.

Teraz to spravil pán Száraz nášmu klubu, zajtra to spraví bez problémov Skalici, Kežmarku, Nitre, deťom na Mamute a na budúci rok bude komandovať a vydávať príkazy aj rozhodcom na MS.

Som presvedčený, že takýto ľudia nemajú ani len morálne právo o niečom v hokejbale rozhodovať, a preto sa budeme brániť všetkými dostupnými prostriedkami a budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti.

Neviem si predstaviť, že by napr. prezident hokejového zväzu rozhodol pred finále hokejovej extraligy medzi Trenčínom a Banskou Bystricou, že rozhodcov nasadí on a nech sa do toho nikto nestará. Pán Száraz s tým nemal žiadny problém. A takýto človek sa bez problémov v nedeľu na volebnej konferencii uchádzal o post generálneho sekretára, bez akejkoľvek hanby a pokory, lebo vyhliadka MS 2019 a zisky z nich a možné bonusy sú neodolateľným lákadlom. A to nehovoríme o prezentácii kandidátov na najdôležitejšiu funkciu v hokejbale, jediný kto sa odprezentoval bol opäť len pán Száraz a druhému kandidátovi bol odkázané že sa môže odprezentovať po voľbách. Opäť by si niekto zaslúžil cenu fair-play. Skôr by sa mal vzdať všetkých funkcii po takom zlyhaní, aké predviedol v tejto sezóne a hlavne pred a počas posledného finálového zápasu, kde svojimi úmyselnými rozhodnutiami poškodil náš klub a dehonestoval finále slovenskej HEL extraligy, a tým aj celý slovenský hokejbal.

Rád by som pripomenul situáciu z minulého roka, kedy sa on ako zástupca klubu Ružinov cítil poškodený po prehratom semifinále v Kežmarku. Po návrate do Bratislavy sa prezliekol z klubového kabátu do kabátu viceprezidenta a opäť svojvoľne, bez akejkoľvek právomoci, vydal niekoľko disciplinárnych opatrení voči rozhodcovi toho stretnutia. Vzápätí ho na jeho bezdôvodné a svojvoľné konanie upozornil aj vtedajší predseda disciplinárnej komisie, ktorý sa voči správaniu pána Száraza okamžite ostro ohradil. 

Sme si vedomí, že o týždeň to už nikoho nebude zaujímať a zabudne sa, akým spôsobom sa Vrútky dostali k titulu, čím  nechceme ich víťazstvo  dehonestovať. Len chceme poukázať, že to bolo za veľkej pomoci pána, čo má najviac funkcíí a je jediný, čo rozumie hokejbalu. Dokonca je tu podozrenie, že ho sám vymyslel. Ja sám sa pohybujem v hokejbale 30 rokov, či už ako hráč, reprezentant, tréner klubu a reprezentácie. O tomto pánovi sme ešte pred štyrmi rokmi nikto nepočuli. V súčastnosti si uzurpuje právo na všetko."

Priestor na vyjadrenie sme poskytli aj generálnemu sekretárovi SHbÚ, Júliusovi Szárazovi, ktorý reagoval slovami: "Osobne si vážim Jaroslava Šalku ako človeka a trénera, preto sa nebudem k uvedeným obvineniam vyjadrovať, každopádne sa s nimi nestotožňujem. Jaro Šalka ma právo, ako tréner LG vyjadriť svoj názor a je mi úprimne ľúto, že pravidlá hokejbalu neumožňujú použitie videozáznamu." 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (5 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
3 + 9 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.