Hrivnák o ceste za titulom: Kežmarčania si získali moje sympatie

By Ladislav Kováč - Posted on 07 august 2016

"Každý z titulov mál svoje špecifiká, oslavy a zážitky so skvelými ľuďmi, ktorí ma v oboch kluboch obklopovali,hovorí pre TOPhbl.sk stroj na úspechy Michal Hrivnák

Nová sezóna extraligy seniorov sa nezadržateľne blíži k svojmu štartu, no my sme sa ešte raz pozreli a zaspomínali na spanilú jazdu  majstra Slovenska  2015/16.

ŠKB Imperial Vitamins Martin vznikol v roku 1986 pod názvom Botafogo Martin a svoje tridsaťročné výročie oslávil  klub z pod Turca titulom majstra Slovenska. Od sezóny 1996/97 získali martinský hokejbalisti dvanásť medailí, no až tá posledná mala cenu zlata. V polovici štvrtého finálového zápasu o tom rozhodol Michal Hrivnák, keď strelil víťazný gól efektným blafákom do skalickej siete.

"Pýtal som si od Lukáša Tomku nahrávku na voľnú ruku, avšak on vystrelil spoza hráča. Tak som sa snažil čo najrýchlejšie obtočiť okolo obrancu, aby som bol prvý pri vyrazenej loptičke. Zakončenie mi našťastie vyšlo tak, ako som si v rýchlosti premyslel. Brankára Skalice som si natiahol do bekhendu, počkal kým padne a až potom zakončil," opísal zlatý moment na Sokolovni Michal Hrivnák

Do sezóny 2015/16 Imperial Vitamins Martin však vstúpil nepresvedčivo. Po treťom kole mal na konte 0 bodov s negatívnym skóre 1:13. Na zlé výsledky  reagovalo vedenie klubu angažovaním troch majstrov sveta a Martin začal písať svoj rozprávkový príbeh. Do materského klubu sa z Nitry vrátili útočníci Martin Kollár a Michal Hrivnák. Dres Imperialu si po ročne pauze v extralige obliekol aj bývali hráč Nitry, či Žiliny Róbert Kašša. Do konca jesennej časti sa Vitamins Martin prepracoval do stredu tabuľky a po zimnej príprave predviedol famóznu jazdu. Na jar v posledných šiestich dueloch základnej časti päťkrát zvíťazil a do play-off postúpil z piatej pozície. Pred vyraďovacími bojmi ŠKB Martin vystužil defenzívu aj hokejovými osobnosťami, ktoré ešte viac zdvihli sebavedomie a morálku tímu. Už vo februári vedenie Imperialu dopísalo na súpisku dvoch obrancov (Javorka, Holbus) a ľadového brankára Patrika Polca. V 19. kole pod Turcom  nastúpil za domácich aj obranca z KHL Tomáš Starosta.

V prvom kole play-off narazil Martin na svojho odvekého rivala Kometu Vrútky.  V turčianskej sérii sa ujal vedenia 1:0 aj 2:1  ŠKB Imperial.  Štvrtý štvťfinálový súboj bol ako na hojdačke a v športovom areáli pri Sokolovni videli diváci infarktový zápas. V 37. minúte poslal domácich do vedenia 3:2 Slavomír Javorka tvrdou strelou. Dve minúty pred koncom udreli Vrútky dvoma gólmi a v priebehu desiatich sekúnd otočili vývoj duelu. Hviezdou zápasu a celej série sa však stal bek Slovana Bratislava Tomáš Starosta, ktorý v poslednej sekunde riadneho hracieho času vyrovnal a v ôsmej minúte predĺženia strelil postupový gól.

"Vrútky hrali skutočne výborne, bolo to veľmi vyrovnané. Asi mali aj opticky navrch, ale na to sa našťastie nehrá, rozhodli skúsenosti. Pre oba tímy to bola veľmi vyčerpávajúca séria," zhodnotil pre TOPhbl.sk  34-ročný  Hrivnák

V úvodných semifinálových dueloch nevyužil ŠKB Martin výhodu domáceho ihriska a do Kežmarku cestoval za nepriaznivého stavu v sérii 0:2. Na konci tretieho súboja semifinále boli hokejbalisti Imperialu akoby znova posypaný hviezdnym prachom. Tri sekundy pred koncom tretej tretiny hosťujúci kapitán Martin Kollár vyrovnal stav stretnutia na 4:4  a  v 88. sekunde predĺženia strhol víťazstvo na stranu Martina Michal Wagner. Imperial Vitamins si tak vynútil štvrtý zápas na východe republiky a predviedol dokonalí obrat. V play-off extraligy (5+1) sa po prvýkrát odohrala situácia, keď prehral úvodné dva zápasy domáci tím, no vo zvyšných troch dueloch dokázal sériu otočiť a vyhrať.

"Sériu s Kežmarkom sme začali najhoršie ako sme mohli, akoby sa nám nemohlo nič stať. Pritom proti nám stál vynikajúci tím, so skvelými individualitami. Prehrali sme oba domáce zápasy a šance na postup boli mizivé. Dokonca v treťom semifinále sme boli pár sekúnd od vyradenia z play-off. Vtedy sa ukázala psychická sila mužstva a väčšina spoluhráčov začala veriť, že to ešte nie je prehraté. Chcel by som aj vyzdvihnúť korektnosť kežmarských hráčov, ktorí sa napriek krutému zvratu neuchýlili k zákernostiam. Získali si nielen moje sympatie, ale aj ďalších hráčov či divákov," zložil poklonu semifinálovému súperovi rodák z Martina.

V otváracom finálovom dueli sa domáci Skaličania ujali vedenia nad Martinom v druhej tretine, keď v priebehu 10-tich sekúnd strelili dva góly. Stav 2:0 vydržal do 35. minúty, kedy sa do streleckej listiny zapísal hráč hostí Rastislav Bielený a odštartoval tak ďalší zázračný obrat Imperialu. V 43. a 44. minúte sa dvakrát presadil Michal Wagner a "vitamíny" si pripísali prvý finálový bod. Na druhý deň Skalica zvíťazila 4:3 a séria sa presťahovala do Turca za vyrovnaného stavu. Na Sokolovni pred zaplnenou tribúnou hokejbalisti Imperialu oplatili prehru súperovi identickou výhrou 4:3. Vo štvrtom zápase finálovej série potvrdil svoju skvelú formu brankár  ŠKB Martin  Patrik Polc  a stal sa tak rozdielovým hráčom v play off.  Z hráčov Skalice ho dokázal prekonať iba Martin Miklík z dorážky.

Pár sekúnd pred koncom finálového boja dal domáci Lukáš Tomka poistku na 3:1 do opustenej brány hostí a v hokejbalovom areáli pri Sokolovni vypukla obrovská radosť a eufória. Martin tak ukončil 24-očné čakanie na extraligové zlato.

"Vo finále sme určite neboli favoritom a väčšina hokejbalovej verejnosti už považovala Skalicu za budúceho majstra. Myslím, že tento fakt spoločne s našou bojovnosťou, vierou a famóznym Polcom v bráne a aj s našimi skvelými babami, ktoré v ťažkých chvíľach stáli za nami, sa spolu podpísalo pod to, že sa nám viacerým splnil sen," analyzoval rozhodujúce faktory finálovej série M. Hrivnák

Produktívna turčianska légia - Wagner, Kollár, Bielený nazbierala v play-off  45 kanadských bodov. Formácia Imperialu vedená Hrivnákom si zapísala do štatistík 32 bodov.

"V play-off som nastupoval v tzv. "kurenaris line" spoločne s Bobkom Kaššom (občas ho zaskočil Peter Učník), talentovaným Lukášom Tomkom a mojimi obľúbenými bekmi Miškom Fordekom a Dadkom Zlukym. Myslím, že sme nehrali zle, dobre sme sa zastupovali, góly sme moc nedostávali a nejaké sme naopak dali. Akurát sme predvádzali katastrofálne presilovky," hodnotí s odstupom času skúsený zakončovateľ a dlhoročný líder reprezentačnej ofenzívy.

Svojimi výkonmi v play-off začali hráči Martinu postupne priťahovať na domáce zápasy viac a viac divákov. Posledný duel na Sokolovni sa odohral pred rekordnou návštevou sezóny (cca. 500 divákov).

"Návšteva a atmosféra na poslednom finálovom zápase bola úžasná. Snažil som sa to počas zápasu moc nevnímať, ale úplne sa to nedá, lebo v našich podmienkach je to neobvyklé. Krásne na tom bolo, že výrazná väčšina ľudí nám to fakt priala, boli to nádherné emócie," spomína univerzálny útočník.

Výnimočné  série  a  rekordy

Michal Hrivnák je rekordérom v počte získaných medailí z európskych či svetových pohároch. Ako jediný hráč získal na turnajoch desať cenných kovov. S tímom ŠKB Martin sa päťkrát prebojoval do finále, z toho dvakrát zvíhol nad hlavu  Európsky  pohár  (2003, 2006) a dva razy skončil so spoluhráčmi na bronzovom stupni. Na medzinárodnej scéne si Hrivnák pripísal ešte jednu striebornú a dve bronzové medaile v  drese Nitry.

Šiestym titulom v rade sa Michal Hrivnák dostal na druhé miesto v historických tabuľkách a zaradil sa tak po bok hráčov ako Somolányi, Thron, Košťál, Cajchan, Petrík, Hojer, Ladiver,  Polák, Cvik a ďalší.

Držiteľom rekordu v počte extraligových titulov v sérii je Ladislav Simon, keď sa osemkrát po sebe stal majstrom Slovenska  (2000-2007).  Odchovanec martinského hokejbalu v sezóne  2010/11 prestúpil do Nitry a pod Zoborom získal Hrivnák päť zlatých medailí  (2011-2015).

"Zisk piatich titulov v rade bola nádhera, ale prvý titul s Nitrou a tento s Martinom si vážim najviac. Ale určite jeden martinský by som nevymenil za päť nitrianskych. S Robkom Kaššom sme sa v Nitre veľakrát bavili, že mi raz do Martina príde pomôcť. Vždy som v kútiku duše veril, že sa mi podarí vyhrať aj v mojom rodnom meste a som šťastný, že sa nám to podarilo. Každý z titulov mál svoje špecifiká, oslavy a zážitky so skvelými ľuďmi, ktorí ma v oboch kluboch obklopovali," povedal na záver Michal Hrivnák

Hrivnák ťahá ešte jednu unikátnu sériu, keď si jedenásťkrát po sebe zahral vo finále extraligy. Vo farbách Martina absolvoval päť neúspešných finálových sérii (2006-2010). Následne v drese Nitrianskich Rytierov vyhral päť titulov (2011-2015) a v nedávno skončenej sezóne zobral šiestu zlatú medailu. Fenomenálny rekord drží bratislavský Ružinov, keď sa 17-krát za sebou prebojoval do finále play-off. Hokejbalisti Ružinova bojovali nepretržite o zlato od ročníka 1989/90 až do sezóny 2006/07 (v roku 1991 sa turnaj o majstra republiky nekonal). Do všetkých sedemnástich finále  play-off v rade zasiahol iba jediný hráč z Bratislavčanov, bývalý obranca Ružinova  Mojmír Hojer.