Bolo treba viac zvoľniť ako zabrať, hovorí Blahút o šampionátovom paradoxe


By joziva - Posted on 02 júl 2015

"Môžem povedať, že máme v tíme štyroch hráčov, ktorí sú úplne niekde inde ako ostatní zúčastnení na celom šampionáte," povedal Pavol Blahút pre TOPhbl.sk.

Na skvelé výsledky slovenských hokejbalistov na svetových šampionátoch sme si už akosi zvykli. Na úspech sa navyše zvyká veľmi ľahko, avšak ako ukazujú výsledky zo švajčiarskeho Zugu, obhájiť medailové pozície bude čoraz náročnejšie. Mimo elitnej štvorky sa tak razom môžu ocitnúť aj veľmoci ako Kanada. Obhajoba zlata našich reprezentantov by preto mala byť aj v očiach verejnosti o to cennejšia.

„To, že kvalita súperov išla opäť o krok vyššie, dokazujú už len jednotlivé výsledky v skupinách. Myslím tým predovšetkým obrannú činnosť papierovo slabších súperov. Navyše, rozhodcovia posudzovali príliš prísne tímy, ktoré sú zvyknuté hrať z domácich líg zdravo agresívne, čo vo väčšine zápasov len dorovnávalo sily,“ zhodnotil situáciu pre TOPhbl.sk Pavol Blahút.

Slováci ale napokon našli recept aj na nepríjemných súperov. Cez papierovo slabšie kádre sa nejako predrali do play-off a tam to proti svetovej elite rozbalili naplno. V čom teda bola sila tohtoročného kolektívu, ktorý spočiatku nevyzeral výkonnostne vyskladaný ideálne?

„Tento turnaj sa mi páčil najmä v tom, že každý hráč v tíme potiahol v určitých momentoch. Čiže vybrať jedného ťahúňa sa ani nedá. Ale môžem povedať, že máme štyroch hráčov v tíme, ktorí sú úplne niekde inde ako ostatní zúčastnení na celom šampionáte,“ skonštatoval Blahút, ktorý už túto myšlienku ďalej nerozvíjal.

Po prehre s USA a dvoch remízach to Slováci nemali jednoduché. Keď ale súperi čakali, že sa zlomia, zabrali naplno. Ako ich motivoval trénerský tandem?

„Asi tým, že nám tréner vôbec nevravel, že naša výkonnosť nie je najlepšia. Išlo len o prispôsobenie sa systému, ktorý sa na danej úrovni, resp. majstrovstvách sveta hrá. Paradox bol práve v tom, že bolo treba viac zvoľniť ako zabrať. Doplácali sme na prílišnú agresivitu a chcenie. Čiže tréner nás celý turnaj len upokojoval a presviedčal nás o našich kvalitách, o ktorých niektorí hráči pochybovali po pokazených zápasoch s USA, Fínskom, či Pakistanom,“ hovorí o zaujímavej situácii opäť zlatý Pavol Blahút.

Na organizáciu svetového šampionátu sa hrnie zo všetkých strán samá chvála. Výborné dejisko, skvelý sprievodný program. Skrátka šou ako má byť. Bolo vôbec niečo negatívne, čo sa dá vytknúť?

Až na to, že sme bývali niekoľko kilometrov od dejiska to bol jednoznačne najlepší turnaj, aký som zažil. Čiže organizácia bola na jednotku,“ dodal skúsený obranca ŠHBK Ružinov.
 

Vaše hodnotenie: None Priemer: 5 (4 votes)
Značky

CAPTCHA
Táto otázka slúži na odradenie spamerov.
7 + 7 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.